10 důvodů, proč potřebujeme silný stát
Myslím to nevážně
Aneb proč by bezstátní společnost nikdy nemohla fungovat
1. Vláda pod dohledem občanů
Bez státu by se k moci dostali nebezpeční šílenci a banditi, kteří by nás kvůli svému prospěchu zatáhli do válek. Díky státu máme jistotu, že vládnou rozumní a zodpovědní politici, kteří se k válkám uchylují jen výjimečně a pokud už, pak je to v našem nejlepším zájmu, za který se vyplatí zemřít. Navíc jsou moderní války dobře organizované, s jasnými pravidly a mezinárodními smlouvami.
2. Bezpečné parky, školy a supermarkety
Stát má monopol na násilí kvůli zajištění bezpečnosti a policie je jeho nástrojem. Tento systém zaručuje všem občanům klidný život. Bez policie by se střílelo ve školách a útočilo noži v supermarketech. Běžný občan zbraň na svou obranu nosit nemusí, protože se může spolehnout na rychlou reakci státu.
3. Cenová tvorba pod kontrolou
Neřízený tržní systém by nevyhnutelně vedl k divokému zdražování a ceny v obchodech by stoupaly do nebes. Díky státním zásahům a regulované inflaci se zdražuje hezky, přehledně a hlavně předvídatelně, takže si toho téměř nevšimneme.
4. Funkční zdravotnictví pro všechny
Státní zdravotnictví je jistota, protože je pro všechny, zaručuje dobrou dostupnost bez čekacích lhůt a dostatek personálu. Oproti tomu by soukromé kliniky nastolily konkurenční prostředí, kde by se předháněly ve snižování cen a zkvalitňování péče. Zkrátka, zdravotnictví bez státu by bylo určitě nefunkční. Nevíme proč – každá jiná služba totiž funguje lépe v soukromých rukách – ale tak to prostě je. Navíc je to zadarmo.
5. Kvalitní vzdělání
Školství je klíčové pro budoucnost země, a proto ho musí řídit stát. Chceme, aby děti odcházely ze škol s dokonalou znalostí praxe, života a s chutí se učit. Státní osnovy zaručují, že to, co se ve škole naučíme, nám bude reálně užitečné v životě – ministerstvo školství totiž velmi přesně odhadne budoucí technologie a potřeby trhu práce na mnoho let dopředu. Představa, že by se děti mohly učit to, co je zajímá, kdy je to zajímá a aby je to ještě bavilo, je vyloženě děsivá. Důležitější je projít zkouškami – a nikdo k nim nepřipraví líp než ten, kdo je vytvořil. Navíc je to zase zadarmo.
6. Správa služeb a digitalizace
Funkční digitální platformy musí být nutně centralizované, aby mohly být rychlé, efektivní a uživatelsky přívětivé. Sociální sítě, vyhledávače, cloudy, mobilní služby, e‑maily, ubytovací aplikace, sdílené jízdy, dodávky potravin, textové aplikace či streamovací portály – to všechno, co vybudovaly soukromé subjekty, je zjevnou výjimkou. Oproti tomu ze zkušeností se státními systémy víme, že naše data nikde necestují, neztratí se a rozhodně se s nimi nemanipuluje bez našeho vědomí. Prostě fungují.
7. Svoboda pod dohledem
Každá svoboda má své hranice a díky státnímu aparátu přesně víme, kde ty hranice jsou. Určuje je kvalifikovaný úředník. Pokud se dostaneme za hranici svobody slova, je to už dezinformace, tudíž víme, že se nesmí vyslovit. A pokud ministerstvo zdravotnictví rozhodne, že si všichni musíme píchnout nějakou látku proti viru, tak se to jednoduše musí udělat. Svoboda rozhodovat sám o sobě je přece nesmírně nebezpečná.
8. Volby
Volby a volební kampaně jsou jednou z nejzábavnějších společenských soutěží. A samozřejmě také systém, který je bezchybně vymyšlený tak, aby vždy vyhráli lidé nejvíce kvalifikovaní řídit celý zbytek populace.
9. Kdo by stavěl silnice?
Bez státu by byly silnice nesmírně drahé a jejich stavba by trvala nesnesitelně dlouho. Navíc by tak velké zakázky byly jistě neférové kvůli korupci. Opravy silnic by se táhly donekonečna nebo by se dělaly na zcela nesmyslných místech, klidně i opakovaně. Což je samozřejmě přesný opak toho, co dnes zažíváme.
10. Desátý důvod
Silný a centralizovaný stát byl historicky vždy zárukou demokracie. A demokracii si rozvracet nedáme.