Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Meloni a Vance: Dva pilíře Západu v římském Paláci Chigi dne 18.5.2025

Západ

„Jsem poctěna… včerejší skvělé setkání v Bílém domě bylo teprve začátkem. Dnešek je další velkou příležitostí, jak prohloubit naši bilaterální spolupráci,“ přivítala Giorgia Meloni svého hosta v Paláci Chigi. Vance jí vzápětí oplatil kompliment a zdůraznil, že oba národy spojuje „krásné místo, skvělí lidé – a především staré přátelství“.


Těžko si představit dramatičtějších 48 hodin: 17.4.2025 setkání v Bílém domě, 18.5.2025 setkání v Římě. Meloniová a Vance chtějí ukázat, že nová washingtonská administrativa a pravicová vláda v Itálii dokážou táhnout za jeden provaz. Rychlý přesun z Washingtonu do Kvirinálského paláce navíc vysílá do Bruselu i Moskvy jasný vzkaz: osa Washington–Řím je zpět ve hře.

Válka na Ukrajině a vyhlídky na mír

Vance naznačil „opatrný optimismus“, že by nové dohody mohly „přiblížit konec této brutální války“ . Itálie, která v rámci G7 převzala koordinaci humanitární obnovy Oděské oblasti, potřebuje k rekonstrukci mírové podmínky; USA zase hledají evropského spojence, který by pomohl přesvědčit váhavé členské státy EU k dlouhodobému financování Ukrajiny.

Transatlantický obchod

Oba politici potvrdili, že vedle bilaterálních vztahů probíhají „velká obchodní vyjednávání nejen mezi Itálií a USA, ale celou Evropskou unií“. Na stole je modernizace dohody o vzájemném uznávání průmyslových standardů, která by snížila byrokracii italským exportérům – od luxusní módy po zelené vodíkové technologie – a americkým firmám zjednodušila vstup na jednotný trh.

Energetická bezpečnost Středomoří

Meloniová propaguje svou „Matteiho mapu“ – plán na přeměnu Itálie v plynovou a vodíkovou bránu Evropy. Pro Washington je tato iniciativa nástrojem, jak snížit vliv Ruska na energetické toky do EU a současně zbrzdit čínské investiční tažení v Africe.

Toto setkání je i symbolikou osobních příběhů. Giorgia Meloniová poprvé od nástupu v říjnu 2022 hostí na nejvyšší úrovni nově zvoleného reprezentanta Spojených států. Po měsících, kdy italská opozice varovala před izolací Říma, je to pro premiérku PR triumf. J. D. Vance jako dřívější autor knihy Hillbilly Elegy, který se stal tváří „heartland populismu“, přináší do Říma neokázalý styl amerického Středozápadu. Jeho pochvala „krásných lidí a místa“ zapadá do narativu Meloniové o italské hrdosti a lokální identitě​.

Úniky z jednání za zavřenými dveřmi naznačují, že USA sondovaly, zda by Itálie mohla hostit další kolo utajovaných rusko‑ukrajinských kontaktů („něco se odehrálo v posledních 24 hodinách“). Vance přivezl návrh, aby Řím převzal roli „transatlantického hubu“ pro startupy v oblasti obranných technologií – italská vláda by výměnou získala rychlejší přístup k programům Washingtonu pro sdílení know‑how v kyberbezpečnosti.

Pro české firmy pak může být zajímavé, že uvolnění pravidel pro certifikaci mezi EU a USA může zlevnit komponenty dovážené přes italské přístavy, zejména v automotive a letectví a že pokud se Itálie stane bránou pro plyn z východního Středomoří a zelený vodík ze severní Afriky, budou na to reagovat i středoevropské trhy a ČR bude muset upravit svou diverzifikační strategii.

Rychlá "shuttle‑diplomacy" mezi Washingtonem a Římem má dvojí cíl: dát světu najevo, že dialog o konci války na Ukrajině se zrychluje, a současně položit základy transatlantického ekonomického „restartu“. Meloniová i Vance ukázali, že ideologické rozdíly ustupují pragmatismu mocenských zájmů a společnému marketingu „přátel v krásném místě“. Jestli z toho vznikne reálný mírový plán a nová obchodní dohoda, bude jasné ale až později.

Meloni a Vance
Meloni a Vance · Foto: Zbořil/ChatGPT
  • Sdílet: