Politika v době umělé inteligence #15: Parafráze totalitárních citátů do digitálního věku
Politika v době umělé inteligence
V roce 2015 jsem publikoval blog, ve kterém jsem analyzoval citáty totalitárních vůdců 20. století – Stalina, Hitlera a Mussoliniho – jako odraz jejich filozofií a strategií. Tyto myšlenky často vyvolávají odpor, ale zároveň poskytují hluboký vhled do metod kontroly a manipulace společnosti.
Dnes, v roce 2025, jsme svědky nové éry, ve které umělá inteligence a technologie výrazně mění politiku, ekonomiku i společenské struktury. Stejně jako ve 20. století, i dnes se objevují pokusy o koncentraci moci a ovlivňování mas, tentokrát prostřednictvím dat, algoritmů a digitální infrastruktury. Je proto zajímavé reinterpretovat původní totalitární citáty v kontextu moderní "politiky v době umělé inteligence".
Bolševický digitální totalitarismus (parafráze Josefa Stalina)
1) „Smazání dat řeší všechny potíže – žádná informace, žádný problém.“ (Smrt řeší všechny problémy - žádný člověk, žádný problém).
2) „Když ovládneme technologické giganty, poskytnou nám algoritmy, které použijeme k jejich kontrole.“ (Když budeme věšet kapitalisty, sami nám budou prodávat lana která použijeme).
3) „Opozice? Kolik serverů a datacenter kontroluje?“ (Papež? Kolik divizí má?)
4) „Vaše digitální impérium je omezené dosahem vašich sítí a vlivem vašich algoritmů.“ (Každý stanovuje svůj vlastní systém tak daleko, kam až jeho armáda může dosáhnout).
5) „Skutečná moc dnes pochází z datových toků a programového kódu.“ (Jediná skutečná moc pochází z konce hlavně pušky).
6) „Digitální vzdělávání je nástroj moci, jeho dopad určuje ten, kdo kontroluje obsah a distribuci.“ (Vzdělávání je zbraň, jehož účinky jsou závislé na tom, kdo jej drží v ruce a komu je určeno).
7) „Tvůrce digitálního obsahu je architektem myšlení celé generace.“ (Spisovatel je projektantem lidské duše).
8) „Sociální média jsou nejúčinnějšími nástroji ovlivňování veřejného mínění.“ (Tisk je nejostřejší a nejsilnější zbraní naší strany).
9) „Myšlenky jsou silnější než data. Když omezujeme přístup k datům, proč bychom neměli omezovat i myšlenky?“ (Myšlenky jsou mocnější než zbraně. Nedovolili jsme našim nepřátelům mít zbraně, proč bychom jim měli nechat myšlenky).
10) „Pokud se kritici dobrovolně vzdají svých platforem, je to v pořádku. Pokud ne, odpojíme je sami.“ (Pokud opozice odzbrojí, dobrá. Pokud odmítá odzbrojit, odzbrojíme ji sami).
11) „Nevěřím žádnému algoritmu ani vlastním datovým modelům.“ (Nedůvěřuji nikomu, ani sobě).
12) „Stačí, když uživatelé věří, že rozhodují. Skutečnou moc mají ti, kdo spravují algoritmy a filtrování výsledků.“ (Stačí, že lidé ví, že byly volby. Lidé, kteří odevzdávají hlasy nerozhodují nic. Lidé, kteří počítají hlasy rozhodují o všem).
Nacistický digitální totalitarismus (parafráze Adolfa Hitlera)
1) „Kdo ovládne vzdělávací aplikace a platformy pro mládež, ovládá budoucnost.“ (Ten, kdo má mladou generaci, získává budoucnost).
2) „Digitální etika je brzdou rychlého rozvoje a znakem slabosti.“ (Humanita je vyjádřením hlouposti a zbabělosti).
3) „Úspěch v online prostředí vyžaduje neustálý tlak a agresivní informační strategii.“ (Hlavní zásadou pro úspěch je trvalé a pravidelné používání násilí).
4) „Nevidím důvod, proč by umělá inteligence neměla postupovat s chladnou efektivitou evoluční selekce.“ (Nevidím důvod, proč by lidé neměli být stejně krutí jako příroda).
5) „Emoce v online prostředí poráží logiku a fakta.“ (Je vždy těžší bojovat proti víře, než proti rozumu).
6) „Technologie rostou díky konkurenci a inovacím – stagnace přichází s klidem a monopolizací.“ (Lidstvo sílí z věčných bojů a zahyne pouze skrze věčný mír).
7) „Dominantní platforma přiměje všechny ostatní, aby se přizpůsobily jejím pravidlům ze strachu o přežití.“ (Velkou silou totalitního státu je, že nutí ty, kteří se ho bojí, aby jej napodobovali).
8) „Volný přístup ke vzdělávacím zdrojům může podkopat centrální kontrolu nad tokem informací.“ (Univerzální vzdělání je nejvíce korodujícím a dezintegračním jedem, který kdy liberalismus vymyslel pro své vlastní zničení).
9) „Platformy prosperují, když uživatelé nepřemýšlejí, ale slepě klikají.“ (Jaké štěstí má vláda, když lidé nemyslí).
10) „Konflikt mezi technologickými giganty pohání inovace a utváří podobu digitální budoucnosti.“ (Boj je otcem všech věcí. Není to princip lidskosti, díky němuž člověk žije nebo je schopen zachovat sám sebe nad světem zvířat, ale pouze díky použití nejvíce brutálního boje).
11) „Mistr digitální propagandy umí sloučit všechny kritiky do jedné diskreditované skupiny.“ (Geniální vůdce musí mít schopnost, aby ostatní oponenti vypadali, jako by patřily do jedné kategorie).
12) „Virální obsah a emočně laděná sdělení mají větší dosah než fakta nebo analýzy.“ (Široké masy obyvatel, jsou přístupnější pomocí rétoriky než jakoukoli jinou silou).
13) „Kybernetická válka spočívá v překvapivých útocích, šíření dezinformací a narušení infrastruktury.“ (Demoralizovat nepřítele pomocí překvapení, teroru, sabotáží a vražd. To je válka budoucnosti).
14) „Tradiční korporace si myslí, že inovace jsou postupné a plánované. Nepotřebuji manažery – potřebuji disruptory.“ (Generálové si myslí, že válka by měla být vedena jako středověký turnaj. Nemám využití pro rytíře. Potřebuji revolucionáře).
15) „Díky algoritmům dokážeme proměnit neúspěch ve zdání triumfu a krizi ve falešný úspěch.“ (Díky chytré a neustále používané propagandě, mohou lidé vidět ráj jako peklo a také naopak, aby považovali nejubožejší způsob života za ráj).
16) „Veřejnost ovládneme emocemi, zatímco racionální argumentace je určena jen elitám.“ (Používám emoce pro mnohé a rezervuji zdůvodňování pro několik).
17) „V online světě přežijí jen ti, kdo aktivně brání svou přítomnost a vliv.“ (Ti, kteří chtějí žít, ať bojují a ti, kteří nechtějí bojovat, v tomto světě věčného zápasu, si nezaslouží žít).
18) „Ti, kdo ovládnou digitální prostor, nečelí otázkám, jak své pozice získali.“ (Vítězové nejsou souzeni. Nikdo nikdy nekontroluje, zda lhali nebo ne).
19) „Ve světě algoritmů a big dat není skutečná osobnost objevena – je vytvořena.“ (Dříve projde velbloud uchem jehly, než aby byl velký muž "objeven" pomocí voleb).
20) „Období individuální svobody ustupuje kolektivnímu digitálnímu dohledu.“ (Den osobního štěstí vypršel).
Fašistický digitální totalitarismus (parafráze Bennita Mussoliniho)
1) „Ani nejpokročilejší umělá inteligence nemůže změnit základní lidské chování.“ (Neexistuje žádná revoluce, která může změnit podstatu člověka).
2) „V digitálním světě není svoboda bez odpovědnosti – algoritmy regulují, co si uživatelé mohou dovolit.“ (Svoboda je služba a povinnosti, ne právo).
3) „Uživatelé často raději odevzdají své údaje, než aby se museli rozhodovat sami.“ (Pravdou je, že lidé jsou svobodou unaveni).
4) „Digitální svoboda je vždy omezena pravidly, která stanovují provozovatelé platforem.“ (Co je svoboda? Není žádná taková věc jako absolutní svoboda!)
5) „Každý hlasatel totální digitální svobody by se stal tyranem, kdyby získal kontrolu nad sítěmi.“ (Každý anarchista je zmatený diktátor).
6) „Participativní digitální platformy vypadají skvěle na papíře, ale v reálném světě se mění v centralizovaný chaos.“ (Demokracie je krásná v teorii; v praxi je to klam).
7) „Mýtus svobodného internetu zakrývá centralizovanou kontrolu obsahu a dat.“ (Liberální stát je maska, za níž není žádný obličej; je to lešení, za kterým není žádná budova).
8) „Digitální platforma se stává vším – individuální uživatelé existují jen v rámci jejího ekosystému.“ (Fašismus chápe stát jako absolutní, ve srovnání s nímž jsou všichni jednotlivci nebo skupiny relativní, jen aby byli pojati v jejich vztahu ke státu).
9) „Vše v rámci jednotné platformy, nic mimo jednotnou platformu, nic proti jednotné platformě.“ (Všechno v rámci státu, nic mimo stát, nic proti státu).
10) „Digitální autoritářství je ve své podstatě propojení technologických gigantů a vládních struktur.“ (Fašismus by měl být správně nazýván korporativismem, protože to je sloučení podnikatelské a vládní moci).
11) „Budoucnost technologií spočívá v neustálé adaptaci a rozšiřování uživatelské základny.“ (Osud národů je úzce spjat s jejich schopností reprodukce. Všechny národy a všechny říše poprvé pocítili trýzeň úpadku, když se jejich porodnost propadla).
12) „Každý uživatel je zároveň tvůrcem obsahu.“ (Funkce občana a vojáka jsou neoddělitelné).
13) „Naše strategie je jasná: ovládnout datové ekosystémy. Lidé nepotřebují složité plány, ale silné lídry, kteří převezmou kontrolu nad digitální budoucností.“ (Náš program je jednoduchý: chceme vládnout Itálii. Chtějí po nás programy, ale těch je už příliš mnoho. Nejsou to programy, co lidé chtějí, aby zachránilo Itálii, chtějí muže a sílu vůle).
14) „Kritici se ptají na naše cíle? Naším cílem je eliminovat jejich vliv v online prostoru a algoritmech.“ (Socialisté se nás ptají, co je náš program? Náš program je rozdrtit hlavy socialistům).
15) „Globální digitální pravidla jsou luxusem elit, zatímco běžní uživatelé zůstávají pevně svázáni svými místními technologiemi a omezeními.“ (Odmítáme váš internacionalismus, protože to je luxus, který si mohou dovolit jen horní třídy; pracující lidé jsou beznadějně svázáni se svými rodnými břehy).
16) „Konflikty v digitálním prostředí podněcují inovace a mobilizují kreativitu.“ (Válka sama pozvedá všechny lidské energie do jejich nejvyššího napětí a pečetí šlechetnost národů, které mají odvahu ji vést).
17) „Technologická rivalita je přirozený stav digitálního ekosystému. Věčný klid by znamenal stagnaci a zánik.“ (Válka je pro muže to, co je mateřství pro ženu. Z filozofického a ideologického úhlu pohledu, nevěřím v trvalý mír. Válka je pro lidstvo normální stav).
Svobodomyslné parafráze digitálně totalitárních citátů
1) „Všechno v rámci svobodné volby uživatele, nic mimo svobodnou volbu uživatele, nic proti svobodné vůli uživatele.“ (Všechno v rámci svobodného rozhodnutí občana, nic mimo svobodné rozhodnutí občana, nic proti svobodnému rozhodnutí občana).
2) „Všechno v rámci konkurujících si platforem, nic mimo konkurující si platformy, nic proti konkurujícím si platformám.“ (Všechno v rámci konkurenčního prostředí, nic mimo konkurenční prostředí, nic proti konkurenčnímu prostředí).
3) „Budování otevřeného digitálního prostředí by se mělo nazývat de-centralizací, protože odstraňuje propojení technologických korporací a vládní kontroly.“ (Prosazování svobodného a konkurenčního prostředí by mělo být správně nazýváno anti-korporativismem, protože to je odloučení podnikatelské a vládní moci).
Politika v době umělé inteligence přináší nové nástroje, ale zároveň staré vzorce chování. Moc, kontrola a manipulace již neprobíhají prostřednictvím armád nebo cenzury tradičních médií. Místo toho je boj o vliv veden v digitálním prostoru, prostřednictvím algoritmů, dat a sociálních platforem. Tím se otevírá prostor pro nové formy totality, které však nesou stejné principy jako ty staré. Interpretace těchto citátů není jen cvičením historické reflexe – je to varování před tím, jak snadno se mohou technologie stát nástrojem útlaku místo svobody. Doufejme, že tato reinterpretace povede k větší ostražitosti v tom, jak budujeme naši digitální budoucnost.
Čtěte na podobné téma:
Citáty totalitárního myšlení: Josef Stalin, Adolf Hitler a Benito Mussolini (30.4.2015)