EXPO 2025: Robokůň Corleo od Kawasaki jako potomek kráčejícího Autopedu Václava Zbořila
EXPO 2025
Světová výstava EXPO 2025 v japonské Ósace bude oslavou lidské tvořivosti, pokroku a vizí, které mohou změnit svět. Mezi technologickými novinkami, které zde spatří světlo světa, se rýsuje jeden nečekaný hrdina – robotický systém Corleo, přezdívaný "robokůň" či “robokamzík”, z dílny Kawasaki. Tento stroj, který se umí pohybovat i tam, kde klasická kola selhávají, je ukázkou spojení moderní robotiky a inspirace přírodním pohybem. Ale jak souvisí s českou technickou historií? Možná překvapivě hodně.
Vraťme se na chvíli o více než sto let zpět. Psal se rok 1921, když Václav Zbořil (1876–1956), továrník, vynálezce a perníkář z Bystřice pod Hostýnem, představil světu svůj Autoped – unikátní vozidlo jehož přední kola připomínala tehdejší automobily a zadní část „chodila“. Dvě nožky se vždy dotýkaly země, zbytek opisoval složitý mechanický krok. Cílem bylo nahradit kola tam, kde ztrácejí trakci: na sněhu, v blátě nebo v těžkém terénu. V kontextu zasněžených stezek k poutnímu místu Hostýn měl Autoped reálné využití. Bohužel, jak už to u vizionářů bývá, jeho vynález předběhl dobu a upadl v zapomnění.
O sto let později Kawasaki přichází na EXPO 2025 s robotickým systémem, který ideově navazuje právě na Zbořilův koncept. Corleo, přezdívaný "robokůň" či "robokamzík", není jen technologickou ukázkou, ale studií či konceptem pro pohyb v náročném terénu. Václav Zbořil a Kawasaki se tak řídí podobnou filosofií - kola nejsou všemocná. Ačkoli dělí tyto dva stroje celé století, myšlenka „návratu k přirozenému pohybu“ zůstává klíčová. Zbořil chtěl překročit limity strojů, které v zimě klouzaly a v létě zapadaly. Cílem bylo vytvořit vozidlo, které bude sloužit pro zásobování poutního vrcholu Hostýna v zimních měsících - a Autoped měl být ideálním dopravním prostředkem.
Václav Zbořil nebyl jen technický nadšenec – byl kulturní hybatel, podnikatel a dobrodinec. Ačkoliv byl po roce 1948 zbaven majetku a upadl do zapomnění, jeho odkaz tedy dnes rezonuje s novou silou. Jeho nápady nebyly šílené – byly jen předčasné. Moderní technologie mu tak nyní dávají za pravdu. V době, kdy hledáme ekologičtější, efektivnější a flexibilnější způsoby dopravy, kráčející stroje mají šanci stát se běžnou součástí reality.
Když se tedy na EXPO 2025 zastavíte u stánku Kawasaki, vzpomeňte si na vynálezce z Bystřice pod Hostýnem. Na perníkáře, který chtěl přimět stroje, aby kráčely jako lidé. A teď, o století později, se jeho sen začíná naplňovat v plné šíři – s čipy, senzory a AI mozkem. Corleo možná vypadá jako robotická kuriozita, ale jeho kořeny sahají svým způsobem hluboko do minulosti. A právě díky těmto kořenům možná poroste nový směr techniky budoucnosti.