Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

J.D. Vance v Džajpuru – partnerství USA a Indie jako motor 21. století

21. století

J.D. Vance ukázal v Džajpuru něco víc než obchodní strategii – ukázal hodnotové ukotvení nové americké administrativy, která chce s Indií nejen uzavírat kontrakty, ale spolutvořit civilizační vizi. Pokud se jeho slova naplní, můžeme být svědky skutečného geopolitického zlomu.


Když sedmiletý syn J.D. Vance po návštěvě domu premiéra Modiho prohlásí, že by klidně žil v Indii, víte, že se stalo něco významného. Na džajpurském India-US Forum v Anate centre vystoupil J.D. Vance, klíčová postava druhé Trumpovy administrativy, s rozsáhlým a hodnotově nabitým projevem, který nejen že potvrdil strategické partnerství mezi USA a Indií, ale v mnoha směrech ho nově definoval.

Vance se ve svém projevu netajil obdivem k Indii – k její historii, duchovní hloubce, ale především k jejímu nekompromisnímu zaměření na budoucnost. Kontrastoval to s atmosférou některých západních států, kde podle něj převažuje „sebedestruktivní únavová skepse“ a strach z růstu. „V jiných zemích cítíte plochost, touhu splynout. Ale Indie má vitalitu, kterou svět potřebuje,“ řekl. Právě toto směřování vpřed, při zachování kulturní identity, spojuje podle něj Indii a Spojené státy.

Vance otevřeně kritizoval minulé přístupy amerických vlád, které prý vůči Indii vystupovaly s „kázáním“ a přehlížely legitimní zájmy demokraticky zvoleného premiéra. Naopak zdůraznil, že nová Trumpova administrativa vidí Indii jako rovnocenného partnera. „Nechceme, aby Indie jen vyvážela levnou práci. Chceme společně budovat budoucnost,“ zdůraznil. Vance představil konkrétní oblasti, kde se podle něj může spolupráce mezi Indií a USA zásadně prohloubit:

  • Obrana a bezpečnost – USA a Indie mají za sebou desítky společných cvičení a připravují rozsáhlou spolupráci v oblasti autonomních systémů a společné produkce munice i obranných technologií.

  • Energetika – Vance apeloval na odstranění netarifních bariér pro americké exporty energií a přivítal změny indických jaderných zákonů, které nově umožňují vývoz malých modulárních reaktorů. Podle něj Indie nemůže rozvíjet AI bez zajištěné energetické stability.

  • Technologie a data – Označil technologické partnerství za základní kámen nové éry. V rámci iniciativy US-India Trust mají být vybudovány datová centra, kabelové sítě, farmaceutická zařízení a další infrastruktura pro 21. století.

Silným momentem projevu bylo, když Vance osobně poděkoval premiéru Modimu za to, že v rámci diplomatické návštěvy věnoval pozornost i jeho dětem – a dokonce osobně popřál jeho synovi Vivekovi k narozeninám během únorové cesty do Paříže. Tento lidský rozměr podle Vance potvrzuje, že vztahy mezi USA a Indií mají nejen strategický, ale i srdečný základ. „Naši tři malí kritici se zamilovali jen do dvou státníků – Trumpa a Modiho,“ řekl s úsměvem.

Vance připomněl své vlastní kořeny v industriálním Middletownu v Ohiu, městě dělníků a továren, a zasadil celý obchodní narativ do rámce návratu k výrobě, soběstačnosti a poctivému obchodu. „Chceme partnerství, kde se respektuje hodnota práce. Ne dumping, ale důstojný růst,“ uvedl. Projev ukončil slovy, která si zaslouží být citována: „Jsme 25 let v novém století. Ještě jich zbývá 75. Budoucnost bude buď výsledkem našeho partnerství, nebo hořkou ztracenou příležitostí. Ale pokud Indie a USA půjdou společně, 21. století bude nejlepší érou v dějinách lidstva.“

J.D. Vance
J.D. Vance · Foto: Zbořil/ChatGPT

Čtěte na podobné téma:

Meloni a Vance: Dva pilíře Západu v římském Paláci Chigi dne 18.5.2025

  • Sdílet: