Labyrint algoritmů a ráj lidskosti 24/54: Poutník prohlíží svět digitálních boháčů
Pastiš na Labyrint světa a ráj srdce
Mají neomezený přístup k datům – a tím i k moci.
Poutník se ocitá před obrovským komplexem skleněných věží, které se tyčí až do mraků a zrcadlí světla obrazovek po celém horizontu. Na vrcholu jedné z věží září nápis: "Digitální elita". Nad vstupní branou se skví heslo: "Data jsou moc!"
Průvodce se otočí k Poutníkovi a říká: „Tady přebývají ti, kteří vlastní nejcennější komoditu současnosti – data. Jejich bohatství nepochází z mědi, zlata nebo ropy, ale z nekonečných toků informací.“
Poutník se zamyslí: „Jsou to tedy nejmocnější lidé světa?“
Průvodce přikývne: „Ano, neboť kdo vládne datům, vládne světu. Tito digitální boháči mají přístup ke všemu – k osobním údajům miliard lidí, k preferencím, k myšlenkám i snům. Každé kliknutí, každý pohyb, každý názor je pro ně cenný.“
Uvnitř jedné z věží Poutník spatří obrovské haly, kde se na velkých displejích přetáčejí statistiky, predikční modely a grafy uživatelského chování. Skupiny datových analytiků a technokratů posedávají v luxusních křeslech, obklopeni holografickými vizualizacemi. Každý z nich má na krku digitální amulet – symbol absolutního přístupu k informacím. Poutník si všimne, že mnozí z nich jsou připoutáni ke svým konzolím zlatými kabely, které je ovíjejí jako digitální řetězy. Někteří se zdají být šťastní, jiní zoufalí.
„Proč jsou spoutaní?“ ptá se Poutník.
„To jsou datové řetězy,“ vysvětluje průvodce. „Umožňují jim nepřetržitý přístup k informacím, ale zároveň je drží uvězněné. Někdo by řekl, že jsou to nejmocnější lidé, ale ve skutečnosti jsou otroky svých vlastních systémů.“
Poutník prochází dál a vstupuje do sálu, kde se na velkých obrazovkách promítají simulace dokonalého života. Boháči v luxusních křeslech se připojují k virtuálním světlům měst, kde se jejich digitální avatary procházejí bezstarostně. Mnozí z nich mají na očích brýle pro rozšířenou realitu, které jim ukazují svět, jaký by si přáli – plný obdivu a nekonečného uznání.
„Jsou tak bohatí, a přesto potřebují iluze?“ diví se Poutník.
„Bohatství z dat přináší moc, ale také osamělost,“ odpovídá průvodce. „Tito lidé ztratili skutečný kontakt s realitou. Vyměnili pravý život za algoritmicky vypočítanou slávu a neomezenou kontrolu.“
V jiné části hradu se scházejí skupiny digitálních magnátů – Páni Dat a Správci Algoritmů – kteří diskutují o nové obchodní dohodě. Každý z nich přináší vlastní sbírku datových toků jako důkaz moci.
„Kdo kontroluje více dat, ten vládne,“ říká jeden z nich a jeho hologram se rozsvítí na rudě.
Jiný magnát oponuje: „Ale data jsou jen nástroj. Skutečná moc je v tom, jak je interpretujeme a komu je poskytneme.“
Náhle do sálu vtrhne Digitální rebel a vykřikne: „Lži! Vaše data jsou zkreslená! Záměrně filtrujete pravdu, aby vyhovovala vašim ziskům!“
Ochranka ho okamžitě zneškodní a odvleče pryč. Boháči na chvíli ztichnou, ale pak se vrátí k dohadům, jako by se nic nestalo. Poutník si všimne muže, který sedí stranou, oči upřené do prázdna. Na dotaz Poutníka, co ho trápí, muž odpoví: „Vlastnil jsem celý tok informací jednoho národa. Věděl jsem o každém pohybu lidí, o jejich přáních a snech. A přesto jsem nikdy nenašel skutečné štěstí. Data mi přinesla moc, ale ne pokoj v duši.“
„Proč si to uvědomuješ až teď?“ ptá se Poutník.
„Protože jsem si myslel, že data mi dají všechno,“ odpovídá muž smutně. „Ale teď vidím, že to byly jen řetězy, které mě spoutaly. Místo toho, abych hledal štěstí, stal jsem se otrokem algoritmů, které jsem sám vytvořil.“
Poutník se otáčí k průvodci: „Je tedy bohatství dat prokletím?“
Průvodce přikývne: „Jde o to, co s nimi děláš. Data mohou sloužit k dobrému – léčit, chránit, zlepšovat život. Ale když se staneš jejich otrokem, ztrácíš smysl svého života. Místo toho, aby sloužila člověku, člověk začne sloužit datům.“
Poutník si uvědomuje, že skutečná moc není v množství dat, ale v tom, jak s nimi nakládáme a jak je používáme. A že štěstí nelze měřit čísly ani statistikou. V dálce slyší hlas, který volá: "Vlastníš-li svět, ale ztratíš svou duši, co ti to prospěje?"
S tímto uvědoměním Poutník opouští hrad digitálních boháčů, plný zamyšlení nad tím, jak snadno se může člověk stát otrokem vlastního bohatství.
Čtěte na podobné téma:
Labyrint algoritmů a ráj lidskosti (rozcestník na obsah 54 kapitol)