Návrh zákona o migračním paktu
Jak chce vláda řešit nelegální migranty? Nijak.
Skupina poslanců složená z Petra Fialy, Víta Rakušana, Evy Decroix, Aleše Dufka, Michala Zuny a Petra Letochy předložila k projednání návrh zákona, kterým se mění zákon o azylu a pobytu cizinců. Cílem je reagovat na soubor předpisů práva Evropské unie souhrnně označovaných jako Pakt o migraci a azylu. Nová právní úprava se nebude týkat Ukrajinců, ti si vysloužili speciální zacházení (nově jde o udělování dlouhodobého - pětiletého - pobytu, na který bude, aspoň si to myslím, moci navázat žádost o občanství). Zákon novelizující několik zákonů kvůli migračnímu paktu jsem si dovolila nazvat "zákon o migračním paktu", neboť to vystihuje podstatu věci.
Zajímavé je, jako vždy, mrknout se do důvodové zprávy. Nejvíce vás asi bude zajímat, jak se bude možné nelegálních migrantů zbavit. K tomu se mimo jiné dočteme: "Návrh zákona přichází s novým konceptem spojení rozhodnutí o neudělení mezinárodní ochrany a rozhodnutí o návratu (o vyhoštění). Spojením těchto rozhodnutí dojde zejména ke zrychlení procesu návratu osoby, která nemá právo zůstat na území České republiky." Teorie je to hezká, jak ale konkrétního nespolupracujícího migranta stát vylifruje a kam ho pošle, těžko říct. To už v důvodové zprávě není a vláda to samozřejmě netuší, stejně jako vlády v Německu, Rakousku, Francii, všech severských zemích atd. Zatím se ani jednomu státu nepodařilo nelegální migranty doopravdy poslat tam, odkud přišli.
Migrantům se bude nadále poskytovat zdravotní péče na účet státu (tedy nás všech), byť prý omezená, azylantům mladším osmnácti let pak péče plná. V důvodové zprávě stojí: "V současné době je zdravotní péče žadatelům o mezinárodní ochranu poskytována v rozsahu jako u občanů ČR, žadatelé o udělení mezinárodní ochrany však jsou i tzv. státními pojištěnci – zdravotní pojištění tedy plně hradí stát. Vzhledem k tomu, že dochází ke zneužívání a k tzv. zdravotní turistice, navrhuje se u dospělých žadatelů omezení poskytovaných zdravotních služeb na rozsah tzv. nutné péče. Rozsah nutné péče je definován v zákoně o zdravotních službách flexibilně tak, že potřebný rozsah nutné zdravotní péče je definován podle konkrétních individuálních potřeb žadatele o mezinárodní ochranu. Tj. do definice této péče spadají také nutné zdravotní úkony pro osoby, které mají zvláštní potřeby... Omezení neplatí pro žadatele o udělení mezinárodní ochrany do 18 let. U dětí se změna nenavrhuje a děti do 18 let budou zdravotně pojištěni jako dnes, tj. stále v režimu státních pojištěnců."
Prý by migranit měli mít i méně materiálních benefitů: "Návrh obsahuje možnost snížení poskytovaných materiálních benefitů pro žadatele o udělení mezinárodní ochrany, a to zejména v případech, pokud si nebudou plnit své povinnosti. Konkrétně jde o možnost poskytovat nižší materiální benefity v případech nelegálních druhotných pohybů nebo závadového jednání žadatele o mezinárodní ochranu."
Uvidíme, uvidíme. V důvodové zprávě totiž taky stojí: "S ohledem na mezinárodní závazky, kterými je Česká republika vázána, jsou i žadateli o mezinárodní ochranu, kterému jsou materiální benefity sníženy, poskytnuty základní materiální benefity zajišťující jeho lidskou důstojnost. Konkrétně jde o zajištění základního ubytování, stravování (ať již ve formě peněz nebo zajištění stravy) a zdravotní péče ve formě popsané výše. Upravuje se doba, na kterou se materiální podmínky snižují."
V podstatě bude mít takový nelegální migrant všechno - základní zdravotní péči, ubytování, jídlo. V čem má tedy spočívat snížení standardu materiálních podmínek migrantů moc nechápu.
Další náklady ze státního rozpočtu potečou na vstupní zdravotní prohlídky těhletěch lidí: "Nově se navrhuje zavedení povinného epidemiologického screeningu všech nelegálně pobývajících cizinců jak zachycených na území ČR, tak při překročení vnější hranice (v ČR přes letiště). V případech, kdy půjde o zdravotní prohlídku a epidemiologický screening nelegálně pobývajících cizinců, kteří budou zachyceni na území a bude zřejmé, že prohlídku neprovedl členský stát na vnější hranici EU, bude za provedení prohlídky zodpovědná příslušná krajská hygienická stanice. Cizinci, kteří budou zajištěni do zařízení pro zajištění cizinců, budou absolvovat zdravotní a epidemiologickou prohlídku přímo v zařízení. Stejně se bude postupovat u žadatelů o mezinárodní ochranu, tedy zdravotní prohlídka bude provedena přímo v příslušném azylovém zařízení."
Předpokládám, že když se zjistí, že mají nějakou pěknou chorobu, jako je rezistentní tuberkulóza nebo něco chutnějšího, budou se léčit zase na účet ČR. Proč ne, peněz máme asi dost.
Z daní se bude hradit i zvýšená potřeba bezpečnostního screeningu: "Pokud jde o samotný bezpečnostní screening, Policie ČR bude (v podobných mantinelech postupuje již dnes) zjišťovat nebo ověřovat totožnost cizince, odebere a zaregistruje otisky prstů a další biometrické a alfanumerické údaje a provede tzv. bezpečnostní kontrolu. Podstatou bezpečnostní kontroly je lustrace v unijních a národních databázích a také kontrola věcí, které má cizinec při sobě. Výsledek bezpečnostní kontroly, tedy výsledek, že dotčený cizinec může být rizikem pro bezpečnost státu, bude zaznamenán do unijního systému Eurodac, kde bude záznam viditelný pro další státy napojené na tento systém. Budou samozřejmě přijatá i národní opatření."
Myslím, že s Paktem o migraci a azylu si ještě užijeme hodně švandy.
Více o migračním paktu najdete i na stránkách EU.