Stát si novelizuje krizový zákon - proč?
Ověřování spolehlivosti i boj s CO2
Příští týden bude naše báječná vláda jednat o novele krizového zákona. To je takový ten předpis, na základě kterého nás stát šikanoval za covidu, vyhlašoval nouzové stavy a vydával krizová opatření. Ústavní soud tehdy řekl, že občané nemají mít možnost se proti tomu, co se na základě krizového zákona stane, jakkoliv bránit, protože je nevhodné, aby v těžkých situacích nějak držkovali a vůbec si vyskakovali, když mají šlapat brázdu. Stát se nakonec ale krizového zákona přece jenom bál, protože v něm bylo jedno proklatě ošemetné ustanovení o náhradě škody, která z krizových opatření případně vznikne. A právě tohleto ustanovení, které drželo stát aspoň trochu na uzdě, se má novelou docela dost změnit. Vykostit, správně řečeno. Ne že bych chtěla sýčkovat, ale člověk by měl být vždycky na pozoru, když se něco takového, jako je snaha měnit "krizové zákony", děje. Dobro to totiž lidem na 99,9999999% nepřinese.
Infrastruktura je ohrožena změnami klimatu
Krizový zákon je novelizovaný v souvislosti s přípravou zákona o odolnosti subjektů kritické infrastruktury. Ta slouží pro poskytování základních služeb nezbytných pro zachování základních funkcí státu, hospodářských činností, bezpečnosti, veřejného zdraví nebo životního prostředí. Můžete si pod tím představit kde co, jisté je, že by se kvůli tvrzenému ohrožení kritické infrastruktury vyhlašoval nouzový stav prostě báječně (ono to jde i teď, krizový zákon je dost gumový a soudy tomu ještě pomohly, ale...jakákoliv snaha státu do věci strkat nos ještě hlouběji je nepříjemná).
Zákon o odolnosti subjektů kritické infrastruktury do českého řádu přejímá směrnici EU. V jejích úvodních ustanoveních mj. stojí:
Hmmm, fajn. Hned se cítím víc v pohodě, když vím, že je kritická infrastruktura ohrožena změnami klimatu.
Budování odolnosti je super!
Důvodová zpráva k zákonu o kritické infrastruktuře a její odolnosti si nezadá se svazáckým nadšením pionýrů. Píše se v ní za využití všech těch projektových korporátních frází, že budování toho všeho sice bude stát všechny majlant, ale taky to bude prostě, ale prostě úplně boží a plné jednorožců a duhy:
No, snad jsem to při své chabé inteligenci všecko pochopila, tolik cizích slov naplácaných v jednom odstavci jednomu zavaří mozek! Jedno vím ale jistě: stejně jako nošením roušek budeme skrze tuhletu budovatelskou snahu zachraňovat dokonce i životy! Ještě že tak, už jsem se bála, že to všecko bude k ničemu.
Ověřování spolehlivosti zaměstnanců
Směrnice žádá, aby se kritická infrastruktura nacházela jen v rukou těch, jejichž spolehlivost byla prověřena (prostě mají dobrý kádrový profil nebo nevím, co si pod tím představit). Za tím účelem by státy měly dle EU využívat mj.
Český zákon říká:
Poskytovatelem základní služby je ten, aby bylo jasno, jehož kritická infrastruktura se nachází na území České republiky a je zařazen na seznam subjektů kritické infrastruktury.
Co všechno může být kritickou infrastrukturou
Kde co. To snad chápe každý. Dle směrnice EU do kritické infrastruktury třeba spadá:
energetika
doprava
bankovnictví
finanční trhy
zdraví
pitná voda
potraviny
odpadní voda
digitální infrastruktura
Vesmír aj.
Novela krizového zákona
Jak jsem psala, stát přestal vydávat krizová opatření během strašlivé pandemie (a přijal si Pandu) hlavně proto, že se bál náhrad škody (zejména ušlého zisku), což skutečně podle krizového zákona hrozilo. Aby se v novém nouzovém stavu už nemusel bát ničeho a mohl si vydávat krizová opatření, proti kterým se lidé nemohou bránit, jak chce, mění si krizový zákon (jo, takhle se to dělá v tzv. demokracii, kterou většina lidí tak ráda skrze volby legitimizuje).
V důvodové zprávě se nepokrytě uvádí:
Bomba, no ne? Ještě že ten náš stát máme, myslí jen a jen na to, jak by tu byl pro lidi. Uf, hned se vidím v těch nejjasnějších barvách, jak doma popadnu, až bude ČR jednou ve válce, vhodné náčiní a pomažu hrabat zákopy a stavět vozové hradby za zpěvu Ktož sú Pavlovi bojovníci. Pro stát cokoliv! Vždyť i on se míní přetrhnout, aby chránil moje zájmy.
P. S.: Celý návrh nového zákona a novely stávajících jsou hodně komplikované, nemám čas to studovat a ani mne to moc nezajímá, vlastně mne zaujalo jen to, že si stát z nějakého důvodu vyfutrovává krizový zákon, aby ho mohl lépe používat proti nám (za potlesku soudů, samozřejmě).