O populismu- fiktivní dopis
Populismus a elity
Dovolila jsem si v tomto textu reagovat na "celkem dobře definovaný pojem populismus" v souvislosti s osobou Petra Fialy. Při té příležitosti mi nejde nevybavit si nedávná volební klání o moc v této zemi.
Platforma X 8.12.2024: "Občas mě ještě něco překvapí. Třeba vážně míněná otázka novinářů, zda můj výrok o německých mzdách není populismus. Chvíli přemýšlím, že mě chtějí vyprovokovat, protože to přece nemohou myslet vážně. Pak si uvědomím, že se tak asi ptají jménem diváků, posluchačů, čtenářů. A říkám si, kam až jsme se dostali, když celkem dobře definované pojmy jsou ve veřejné debatě takto ohýbány. Zkusím to stručně: Populismem není výrok jen proto, že se lidem líbí. Populismus není každá věta, která je populární. Populismem není odvážná vize, jejíž naplnění je složité. To bychom popírali demokratickou politiku. Nebo bychom museli říct, že každý politický program či projev je populistický. Všichni se v demokracii přece snažíme oslovit co nejvíce voličů, nabídnout jim to, co se jim líbí, získat jejich podporu. Populismus není ani to, když požadujeme věci, které se nedají dokonale uskutečnit. Výrok Václava Havla: "Pravda a láska musí zvítězit nad lží na nenávistí" nemá s populismem nic společného, i když je lákavý, populární a v praxi v úplnosti nedosažitelný. Jednoduše řečeno, nenechte se mást názvem. Zaměňovat populismus s tím, co je populární, co se lidem líbí nebo má líbit, je jako tvrdit, že když si dáte španělského ptáčka, tak jíte opravdu ptáčka, který létal ve Španělsku. Podle většiny definic je populista ten, kdo staví "lid" (latinsky populus) proti "elitě". "Lid" má v pojetí populistů vždy pravdu, je čistý, idealizovaný a stojí proti zkažené, namyšlené nebo zkorumpované elitě. Populista říká, že mluví jménem "lidu", je jeho součástí, bojuje za něj proti elitě (vládě, systému…), jež je od lidu odtržena, nerozumí mu a jde proti jeho zájmům. Populismus proto nepotřebuje program (může ho libovolně měnit), ani soubor hodnot a idejí, klíčová je tato pozice. Je to postaveno na lži, je to rozdělující, nenávistné, hloupé, ale jednoduché a "srozumitelné" – a proto je to velmi nebezpečné. " (zkráceno o odstavec) Petr Fiala
Pane překvapený Fialo,
Se zájmem jsem si přečetla Vaši úvahu o tom, co není a co je populismus. Možná by to ještě chtělo doplnit o informace, kdo jsou a nejsou vlastně ty elity, a kde se bere sociální oprávnění někoho nazvat elitou. Na univerzitě, kde jste byl Vy zrovna toho času rektorem, mi bylo při předávání vysokoškolského diplomu řečeno, že jsem elitou, stejně jako ostatní promující(možná jste to dokonce řekl Vy osobně), ale dost pochybuji o tom, že oba mluvíme o stejné množině osob. Není elita jako elita
Začneme od konce vaší úvahy." Populista říká, že mluví jménem "lidu", je jeho součástí, bojuje za něj proti elitě (vládě, systému…), jež je od lidu odtržena, nerozumí mu a jde proti jeho zájmům. Populismus proto nepotřebuje program (může ho libovolně měnit), ani soubor hodnot a idejí, klíčová je tato pozice. Je to postaveno na lži, je to rozdělující, nenávistné, hloupé, ale jednoduché a "srozumitelné" – a proto je to velmi nebezpečné."
Vy a SPOLU jste ale přece také nepotřebovali k volbám žádný ucelený program (a potom jste si ho libovolně měnili), místo něj jste měli hesla: "Změna, Hrozba, Nezvýšíme daně"… No co už, bylo to postavené tak trochu na lžích (ale kdo by to teď řešil, že?), klíčová byla zejména pozice nenávisti. Bylo to tak jednoduché, rozdělující a srozumitelné, prostě "antibabiš". Vynechala jsem něco?
Málem bych zapomněla na antikampaň SPOLU.
Populista říká, že mluví jménem lidu, ve Vašem případě to je hlavně jménem demokratického lidu, jehož jste Vy samozřejmě součástí. Ten druhý lid, jehož jménem nemluvíte, není přirozeně demokratický. To je také jasné, jednoduché, rozdělující, srozumitelné a promiňte mi ten výraz, opravdu tupé, proto tolik nebezpečné.
Slyšíte? To demokracie usedavě pláče (demos= řecky lid, demokracie=vláda lidu).
Volební kampaň SPOLU, pane Fialo, byl tedy populismus jako z učebnice. A máte pravdu, Váš výrok o německých mzdách není a ani nemůže být populismus, protože jste ho řekl Vy, jakožto elita a byl směřován pouze k Vaší elitní bublině, nikoliv lidu. Výrok to byl ale veskrze pravdivý, pokud byste zůstal zaháčkovaný tam kde jste, určitě by dotace, náhrady a další benefity Vaší elitní bubliny dosáhly německých mezd, to nepochybuji. Dokonce si myslím, že jste zůstal poněkud při zemi, mělo to znít "doženeme a předeženeme" německé mzdy.
Teď ale vážně. Populismus má negativní znaménko, hlavně protože může být postaven na lži. Jinak samozřejmě patří k demokracii, je a byl vždy její součástí. Proto se nám zde objevuje mnoho zcela legitimních otázek. Doufám, že byste je byl schopen zodpovědět, nebo se nad nimi aspoň zamyslet.
Takže o čem, kdo a komu lže. Elity apriori nikdy nelžou lidem a jen populista lže o elitách?
Co když se vládnoucí elity utrhnou ze řetězu a začnou se sjíždět kokainem?
Nebo, co když se ukáže, že rozhazují neefektivně státní peníze vytvářením státních pracovních pozic pro své stranické kolegy, že nejsou vůbec vzdělané v oborech ve kterých rozhodují, že zneužívají svoji moc pro zavádění dvojího metru a snaží se cenzurovat (neboli uplatňovat právo na korigované informace), korupční aféry zametají pod stůl, zvyšují neúměrně náklady na obsluhu státu?
Co když elity ruinují daněmi daňové poplatníky (a paradoxně si tak ničí "slepici, která jim snáší zlatá vejce")?
A není to tak, že právě proto takové utržené elity mluví velice, velice často o nebezpečí populismu? Aby je neměl nikdo odvahu kritizovat. Čím více slov o populismu ve veřejném prostoru, tím větší strach elit o politická koryta.
Hlavně nezmiňovat, že to všechno platí lid (populus) a že jemu by se měla vládnoucí elita zpovídat. Radši ani nenaznačovat kdo pro koho a v čí prospěch by měl pracovat. To je totiž, podle Vaší elitní bubliny, také populismus. Matně si vybavuji prohlášení jednoho Vašeho ministra, který prohlásil: "Poslanec Tomio Okamura opět předvedl dokonalé umění demagogie a populismu. Zaujala mě například jeho teze, že 'hlavní prioritou české zahraniční politiky má být Česká republika." (zdroj)
Pamatujete se, pane profesore, na poslední sloky básně, zřejmě populisty, Petra Bezruče, Stužkonoska modrá? Myslím, že i Vám nastavují zrcadlo...(mimochodem, nenechte se zmást jménem, Petr Bezruč nebyl bez rukou a stužkonoska modrá je motýl a nenosí stužky...to je jak s tím španělským ptáčkem :-)
"...vlast rozpůlenou viděl jsem,
ale ne zlou pravicí vraha,
leč lhostejností, ústupem,
jak vládnoucí to umí Praha,
i slezské chyše zhaslý dým
v otrocké byrokratů snaze,
by země dávným jménem svým
čin zlý nevzpomínala Praze,
dělníky viděl bez roboty,
bez groše smutně cestou jdoucí,
stran vůdce, ministry, faloty,
z trojího žoldu bohatnoucí,
drobné rolníčky tříti bídu,
vdovy a sirotky bez haléře,
vládnoucí spasitele lidu
se sluniti na Riviéře,
zapsané v chudobných registru
kdys čeledi vegetující,
bratry, syny, zetě ministrů
dnes velkostatky kupující,
dým, mlhu, slzy s úsměvem,
lán lnu v Chuchelné modravého:
i stužkonosku viděl jsem
v jeseni pozdní žití svého."
Těmito verši bych svůj fiktivní dopis ukončila.
Hezké Vánoční svátky
Markéta