Spravedlnost ? Solidarita ? Svoboda ?
KLESAJÍCÍ PORODNOST, PENZIJNÍ A VOLEBNÍ SYSTÉM
Svým výdělkem jsem přispívala na minulý důchod své prababičky a babičky, na současný důchod svých rodičů, na budoucí důchod můj a mých dětí. Přitom jsem si musela našetřit a splácet své vlastní bydlení. A dost, něco se musí změnit.
Na semináři o klesající porodnosti pořádaném 13.1.2025 v poslanecké sněmovně, kde nebyli skoro žádní novináři ani poslanci, probírali prezentující možné příčiny takového stavu. Bylo tam mnoho zajímavých grafů, argumentů, hypotéz, prezentací a projevů. Situace je vážná a proto bychom měli krom primárních příčin hledati širší souvislosti a přemýšlet nad důsledky.
Tak jsem se přihlásila do diskuse a sdílela svou zkušenost a svůj návrh na změnu:
Studovala jsem matematiku, statistiku, demografii, podporuji analýzu dat. Z dat se totiž dá vyčíst hodně, ale zároveň žádný matematický model nezachytí a nepokryje všechny vlivy. Proto vítám, že na semináři zaznělo více hypotéz. Než přednesu návrh, zrekapituluji na svém příkladu nedávnou historii.
Od počátku 90. letech jsme začali v médiích poslouchat, jak nám roste střední délka života a jak se musí kvůli dlouhověkosti reformovat penzijní systém - v r. 1994 se zavedlo penzijní připojištění.
Narodila jsem se v 70. letech a podle tehdejších (i současných) demografických statistik jsem měla rodit v 90. letech, ale to se nestalo. Potřebovala jsem nejprve dostudovat, pak něco vydělat a našetřit na bydlení.
Když jsem v 90. letech, ještě coby studentka VŠ nastoupila do svého prvního zaměstnání, brala jsem jako samozřejmost, že svým výdělkem přispívám na důchod mé prababičky i babičky.
Když začali postupně posouvat hranici odchodu do důchodu, tak jsem se tomu smála, že už pracuji několik let a stále mám do důchodu stejně daleko. Byla jsem tehdy šťastná, že máme svobodu a demokracii a já můžu vydělávat dle svých schopností, dovedností.
Na svůj důchod jsem si v penzijním připojištění sama začala aktivně spořit ještě během studií v době, kdy jsem si stále intenzivně šetřila na vlastní bydlení.
Mé první dítě jsem si proto pořídila až mnohem později, než byl průměrný věk prvorodičky v té době i nyní.
Když se mi narodilo dítě a já se brzy vrátila do práce, přispívala jsem svým výdělkem na důchod mých rodičů, kteří v té době dosáhli věku nároku na státní důchod. Už tehdy jsem věděla, že do důchodu půjdu o cca 10 let později než moje mamka.
Když zavedli státní příspěvek na doplňkové penzijní spoření i pro děti, tak jsem sjednala smlouvy všem svým dětem a začali jim symbolicky spořit na důchod. Nejmladší dceři bylo teprve 6 let.
Důvodů proč jsem začala spořit na důchod i svým dětem bylo více. Jeden z nich však byl, že jsem byla tak zblblá systémem a vším tím strašením a viděla jen jednu stranu mince. Ale pak jsem prohlédla a říkám DOST.
Jestli to totiž takto půjde dál, tak budu spořit na důchod i svým vnukům? Těch, kteří budou vydělávat, ubývá. Je potřeba něco změnit.
Možností změny je více, jeden návrh je na konci mého krátkého vystoupení ve sněmovně. Vystoupení začíná v 1 hod 28. minutě zde
https://www.facebook.com/watch/?v=1678347829418237
Ke svému vystoupení ve sněmovně bych ráda doplnila ještě pár informací:
1) Považuji smutné, že se o tak vážné téma politici nezajímají nebo ho bagatelizují. A je skvělé, že se najdou lidé, kteří podobný seminář zorganizují nebo na něm vystoupí.
2) Považuji za smutné, že se o tak vážné téma veřejnoprávní a další velcí novináři nezajímají nebo ho bagatelizují. A je skvělé, že se najdou nenápadní lidé, kteří kamerou, slovem nebo písmem zachytí i to, co je mimo hlavní proud.
3) Když šla do důchodu moje mamka, bylo jí 55 let a tátovi 60. Věk odchodu do důchodu u ženy tehdy souvisel s počtem dětí. My jsme byli 2 sourozenci. Já mám 3 děti a prý do důchodu půjdu v 67. Tohle nemůže vymyslet a podpořit někdo, kdo ví, co to je rodit, kojit, vychovávat a život dítě 18 - 26 let. Tohle nemůže vymyslet a podpořit někdo, komu záleží na budoucnosti národa.
4) To, že jsem odkládala dítě na dobu, až dostuduji, souviselo s mou osobní zodpovědností. To, že jsem chtěla dítě přivést na svět až do vlastního bydlení, ne nejistého podnájmu, mělo podobný důvod. A také ekonomický. Je prostě finančně i jinak výhodnější pořídit si vlastní bydlení, než celý život platit nájem.
5) Důvody, proč jsem svým dětem pořídila penzijní spoření, byly tři. Jednak jsem zastánce toho, že je lepší si spořit po troškách déle než překotně krátce a hodně a chtěla jsem tímto motivovat děti do budoucna. Dále jsem důvěřovala státnímu systému, který má nižší náklady než jiné podílové fondy. Přitom může v dynamické strategii zajistit solidní výnos a ten ještě vylepšit státními příspěvky. Jenomže on to má i rub. Tedy rovnou několik negativních stránek. Jedna z nich je, na co se ty kumulované prostředky, spořené na důchod, používají. Můžete si vybrat, jestli chcete konzervativně podporovat zadlužování vlastního státu nebo dynamicky mezinárodní zahraniční korporace. Já tedy ani jedno.
Z výše uvedeného vyplývají důvody a také možné řešení současného stavu. Pokud jste shlédli záznam ze semináře ve sněmovně, tak víte, že jako jednu z příčin považuji to, že o věcech rozhodují státem placení lidé bez vlastních dětí. A naopak, že aktivně ve svém volném čase a zadarmo řeší spoustu důležitých témat právě rodiče a prarodiče, často násobní. Tedy tátové a mámy, dědové a babičky tří a více dětí. Čest výjimkám.
V rámci prezentací jeden vystupující navrhoval ke změně situace změnu volebního práva. Podle mého názoru větší volební právo pro rodiče nepomůže, pokud se nezmění další prvky volebního systému. Samotné volby jsou největším ohrožením demokracie při tom, jak funguje např. manipulace od médií. Mezi změnami by měly být i pravidla, koho volíme. Podle mého názoru by mělo přibýt kritérium, aby do významných rozhodovacích funkcí byli voleni pouze ti, kteří nejen zplodili potomka, ale mají letité zkušeností s jeho výchovou. Co myslíte, stačí zkušenost 5 let, nebo raději více? Vědět něco o školském systému na vlastní kůži také neuškodí.
Odkazy: SMÍŠ - Úhrnná plodnost v evropských zemích - https://smis-lab.cz/2025/01/21/uhrnna-plodnost-v-evropskych-zemich/
Co stojí za úbytkem obyvatel Česka? Tomáš Fiala má odpovědi https://fis.vse.cz/aktuality/co-stoji-za-ubytkem-obyvatel-ceska-tomas-fiala-ma-odpovedi/
Zajímavou prezentaci na semináři ve sněmovně měl také RNDr. Pavel Rusý, předseda Liberi https://www.liberi.cz/onas.php
Program semináře v poslanecké sněmovně 13.1.2025 https://www.linkedin.com/posts/darina-kocsisov%C3%A1-69a54213_v-pond%C4%9Bl%C3%AD-1312025-jdu-na-semin%C3%A1%C5%99-do-poslaneck%C3%A9-activity-7282818350609563648-Eq7O?utm_source=share&utm_medium=member_desktop&rcm=ACoAAAK_wVYBLU1i594Wc3pdIzhDoU8XE3cafHA