Když hašení škodí: Mlčení hasičů kolem zásahu a "sekundární ekologické katastrofě" v Hustopečích
Hasiči
Když v březnu vypukl požár nákladního vlaku v Hustopečích, nikdo netušil, že místo hrdinského příběhu o záchraně majetku a životů vznikne případ, který mnozí hasiči nechtějí ani komentovat – a pokud ano, tak pouze anonymně. Důvod? Zásah na místě dozoroval samotný generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček. A právě ten měl podle řady svědectví zvolit metody, které místo záchrany vedly k ekologické katastrofě.
Benzen. Hořlavá, toxická, nebezpečná chemikálie. A přestože každý hasič ví – nebo by měl vědět – že benzen se nesmí hasit vodou, v Hustopečích proudila voda ve velkém. Ze země kompaktními proudy, ze vzduchu pomocí vrtulníků s bambi vaky. Výsledek? Kontaminovaná voda, která se vsákla do propustného štěrkového podloží. Zásah, který měl zabránit škodám, je sám způsobil. V bezpečnostním listu k benzenu stojí jednoznačně: „Zabraňte proniknutí vody použití k hašení do kanalizace a vodních toků.“ Jak je možné, že takto základní informace nebyla respektována? Anebo byla? A přesto ignorována?
Podle několika hasičů, s nimiž redakce RAILTARGET mluvila, byl na místě zásahu chaos. Nepřesná koordinace, špatně zvolená taktika a ignorování místních informací – například o vysoké propustnosti půdy. Místní dobrovolní hasiči, zemědělci nebo starosta prý varovali před možnými následky. Jenže informace se nedostala tam, kam měla – nebo ji někdo prostě nevyslyšel. Nejkritizovanější je přitom právě metoda s bambi vaky. Pilot podle hasičů nemohl přesně zamířit, kam voda dopadne. Voda tak zasáhla benzen, stlačila výpary dolů a umožnila kontaminaci půdy. Jak trefně poznamenal jeden z hasičů: „Zásah nesmí napáchat víc škody než požár sám.“ Ale přesně to se v Hustopečích stalo.
Ačkoli mezi hasiči panuje nespokojenost a kritika zvoleného postupu, málokdo má odvahu vystoupit veřejně. Proč? Protože na místě byl šéf - genpor. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., MBA. A kritizovat vedení, zvlášť když je přímo přítomné, je v jakémkoli systému problematické. Nejde o odborný nesouhlas, ale o potenciální kázeňský problém. O kariéru. O ticho, které chrání systém, ne pravdu. Vlček ve svém vyjádření pro RAILTARGET uvedl, že zásah nebyl hašením, ale „srážením zplodin hoření roztříštěnými proudy“. To zní možná sofistikovaně, ale selský rozum říká jedno – ať už roztříštěný proud nebo vodní mlha, pořád je to voda. A voda v kontaktu s benzenem je recept na ekologický průšvih.
To, co začalo jako požár několika vagónů, skončilo ekologickým zásahem do podzemních vod. Podle vyjádření vedoucího místních rybářů kontaminace pronikla hluboko do podloží. A přitom se dalo jednat jinak – odborněji, opatrněji, zodpovědněji. Nabízí se několik otázek:
Proč nebyla použita pěna, která je pro takové případy určena?
Kdo rozhodl o nasazení bambi vaků a proč?
A proč mají hasiči strach říct pravdu nahlas?
Je varující, že i v profesi, kde jde o životy a bezpečnost, začíná hrát větší roli hierarchie než odbornost. Mlčení hasičů je pochopitelné – ale zároveň nebezpečné. Pokud se budou chyby zametat pod koberec jen proto, že u nich stál někdo s vyšší hodností, kdo se z nich kdy poučí? V Hustopečích došlo k události, která musí být důkladně prošetřena. Ne kvůli hledání viníka, ale kvůli tomu, aby se něco podobného už neopakovalo. A aby se hasiči – ti skuteční profesionálové v terénu – nemuseli bát říct: „Takhle to bylo špatně.“
Moje hasičská videa nejen k "prevenci":
Zásah hasičů Prostějov 18. 4. 2023
Helicopter Bucket in Czech Republic
Objektová evakuace: Základy, postupy a zásady
Plošná evakuace: Zásady, postupy a organizace