Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Plukovník Douglas Macgregor: "Zelensky odejde a NATO se rozpadne"

Rozhovor

V době, kdy se evropská i globální geopolitika otřásá v základech, přichází do veřejné debaty hlas s razancí i zkušeností – plukovník Douglas Macgregor. Tento vysoce respektovaný vojenský stratég, bojový veterán, autor odborných knih o válce a bývalý vysoký úředník v administrativě Donalda Trumpa, poskytl rozsáhlý rozhovor, v němž nekompromisně pojmenoval to, o čem se jiní neodvažují ani šeptat: konec Zelenského, rozpad NATO a přetváření světového řádu.


Macgregor bez vytáček označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za hlavní brzdu diplomatického urovnání konfliktu. Vyslovil přesvědčení, že Zelensky je „nespolehlivý a nevhodný partner pro jakoukoli dohodu“, protože trvá na nemožném – návratu k předválečnému stavu. Podle Macgregora je frustrace s ukrajinským vedením patrná nejen v Moskvě, ale i ve Washingtonu. V zákulisí se podle něj hovoří o sestavení přechodné ukrajinské vlády, která by mohla být akceptována jak Západem, tak Ruskem.

„Zelenského vláda sabotovala i ty nejzákladnější dohody, jako byl zákaz útoků na energetickou infrastrukturu nebo podpora černomořských koridorů. Západ ho už nebere vážně. Jestli Trump znovu převezme otěže, Zelensky bude muset odejít,“ uvedl Macgregor. Ve výpovědi zazněla další silná teze: konec Severoatlantické aliance, jak ji známe. „NATO dávno ztratilo svůj smysl. Nemá jednotné vedení, jednotnou strategii, ani jednotnou vizi. Evropa není schopna převzít americkou roli, protože jí chybí logistika, průmyslová kapacita i politická vůle.“

Macgregor tvrdí, že americká infrastruktura velení je nenahraditelná. „Pokud se USA stáhnou, Evropa nemá žádnou náhradu. Britové a Francouzi mohou možná začít s intervencí, ale bez USA nebudou schopni akce řídit – a USA podle mě ustoupí.“ Zmiňuje také, že mnoho evropských států v čele s Německem a Polskem se začíná od války odvracet – buď kvůli vnitřnímu nesouhlasu obyvatel, nebo kvůli obavám z ekonomického kolapsu. Podle Macgregora se Evropa řítí do hluboké hospodářské krize. „Londýn a Paříž stojí na pokraji finančního kolapsu, Německo trpí vysokými náklady a energetickou nejistotou. V ulicích se zvedá neklid – od Francie po Británii.“

Amerika podle něj také čelí recesi, ale má více možností, jak se přizpůsobit. „Trump bude muset přijmout tvrdá rozhodnutí, omezit výdaje a předefinovat obchodní vztahy. V Evropě však hrozí, že vlády padnou a společenské nepokoje přerostou v chaos.“ Macgregor nevěří v trvalost projektů jako NATO nebo EU. Místo toho očekává vznik regionálních bezpečnostních uskupení. „Vidím možnost vzniku severovýchodního bloku – Německo, Skandinávie, Pobaltí. Středomoří se může integrovat jinak, stejně tak severozápad Evropy.“ Tvrdí, že globalismus selhal a návrat k multipolárnímu světu s důrazem na národní suverenitu je nevyhnutelný. „To není apokalypsa, ale návrat k přirozenému řádu. Evropané začínají chápat, že válka s Ruskem nic neřeší. Rusko nechce vládnout Evropě – chce stabilitu na svých hranicích.“

Závěr rozhovoru, konaného dne 29. března 2025, byl naléhavý: pokud nebude dosaženo dohody, Ukrajina může být zcela zničena. „Zelenského strategie, čekat na smrt Putina, je nejen absurdní, ale smrtící. V konečných fázích války bývají ztráty obrovské, státy se rozpadají – to nemůže být nikomu k dobru.“ Macgregor zopakoval, že jak Moskva, tak Washington mají společný zájem: ukončit válku a zabránit další. Jediná překážka? Západní politické elity, které podle něj „žijí v iluzi, že válka přinese vítězství“. Plukovník Macgregor patří k hlasům, které odmítají politické fráze a hovoří jazykem reálné politiky. V jeho slovech zaznívá varování i naděje – že je ještě čas zabránit katastrofě a postavit základy pro nový, mírový svět. Ať už s jeho analýzou souhlasíte či ne, jedno je jisté: dějiny se mění právě teď – a rozhodnutí učiněná v následujících měsících ovlivní budoucnost celého evropského kontinentu.

Rozhovor s Douglas Macgregorem
Rozhovor s Douglas Macgregorem · Foto: Zbořil/ChatGPT

Čtěte na podobné téma:

Ukrajina mezi válkou a diktaturou – svědectví Oleksandra Dubinského z vězení

  • Sdílet: