Novela stavebního zákona: poplatky za zhodnocení pozemku v územním plánu
Budou developeři konečně doopravdy platit?
Ve VeKLEPu se objevil nový dokument – návrh novely stavebního zákona z pera Středočeského kraje. Navrhuje se, aby obce měly možnost vydávat obecně závazné vyhlášky, skrze které by byla upravena pravidla pro stanovení přiměřeného odvodu za zvýšení hodnoty pozemku při pořizování územně plánovací dokumentace. Cílem zavedení nového poplatku je podle návrhu podpora rozvoje území obce.
Nový § 132a by měl podle názoru zastupitelstva Středočeského kraje vypadat takto:
V důvodové zprávě se mj. uvádí:
Je pravdou, že doslova zmršená úprava plánovacích smluv nacházející se aktuálně ve stavebním zákoně, není pro mnohé obce vhodným nástrojem k tomu, aby donutily investory ke kompenzaci zátěže, kterou jejich stavební činnost samosprávám a jejich obyvatelům přináší. Princip "developer platí" (jako obdobu klasické zásady práva životního prostředí "znečišťovatel platí") se do českého právního řádu nějak nedaří promítnout (když si původní verzi stavebního zákona nechala napsat Hospodářská komora advokátními kancelářemi pracujícími pro stavebníky a všem to přišlo v pořádku, není se co divit, že). Investoři tak vesele zatěžují veřejnou infrastrukturu buď zcela bez náhrady nebo za poměrně směšnou almužnu, když už se podaří s nimi nějakou tu smlouvu uzavřít (měřeno ve vztahu k ziskům, které z developerské činnosti mají). O skutečné kompenzaci nelze hovořit.
Návrh Středočeského kraje má do ideálu daleko. Já sama bych si uměla představit mnohem lepší legislativní řešení podobné tomu, které má Slovensko (v kombinaci s razantním překopáním nekvalitní právní úpravy plánovacích smluv). Jsem ale ráda, že konečně někdo vykopl toto důležité téma a že se snad časem i my v ČR dohrabeme k tomu, že bude normální skutečně "odškodnit" negativní dopady podnikatelské činnosti, nejenom vycucat veřejnou infrastrukturu a jít zase o obec dál.