O čem se mluví
Orientace
Výsledek voleb v USA vyvolal značný rozruch na naší mediální scéně. Všiml jsem si diskuse, kterou vyvolalo staré a aktuální prohlášení našeho prezidenta vůči nově zvolenému prezidentovi USA, a snahy o diplomatické a racionální vysvětlení této situace. Byla nabídnuta verze, která vysvětluje rozpor mezi autentickým projevem osoby stojící mimo státní službu a projevem osoby vázané konkrétní státní funkcí. Koho zajímá etika, tomu to může být určitě výživné téma pro krátké zamyšlení. K podrobnějšímu popisu celé situace odkazuji například na komentář zveřejněný na televizi Prima (viz zdroj pod textem).
Při procházení jednotlivými postoji vidím silnou divergenci názorů. Na jedné straně kritika a na druhé snaha o vysvětlení nebo bagatelizaci celé situace. Jsem přesvědčen, že při rozboru této situace nestačí vycházet pouze z vlastní morální intuice, i když tak mnohdy v běžném životě postupujeme, a jednoduše přijmout nebo odsoudit toto vysvětlení na základě vlastního citu a selského rozumu.
Existuje několik etických škol, které vycházejí z různých principů a historických tradic. Pro přehlednost jsem vyhledal hlavní etické přístupy a zkonfrontoval je s touto situací s pomocí AI. Platnost těchto přístupů je spíše dána kulturně než nějakou vyšší logikou. Je třeba si uvědomit, že v současném světě neexistuje jediná "závazná" etika, která by byla obecně platná a všude stejně přijímaná.
Další text týkající se možných etických přístupů je informativní a pouze telegraficky mapuje různé možné pohledy na dannou k situaci. Byl napsán proto, že diferencovanější pohled, zahrnující různá hlediska, jsem v našich médiích nenalezl.
Utilitarismus
Hlavní princip: Nejlepší čin je ten, který přináší největší prospěch pro co největší počet lidí.
Aplikace: Hodnocení důsledků výroku, zda kritika prezidenta Trumpa vedla k pozitivním nebo negativním důsledkům pro společnost.
Hlavními představiteli tohoto přístupu jsou Jeremy Bentham a John Stuart Mill.
Deontologie
Hlavní princip: Morálka je založena na povinnostech a pravidlech, nikoliv na důsledcích.
Aplikace: Hodnocení, zda prezidentovo jednání bylo v souladu s morálními povinnostmi a univerzálními normami (např. úcta k druhým).
Klasikem je Immanuel Kant.
Pragmatismus
Hlavní princip: Etika je závislá na konkrétní situaci a praktických důsledcích činů, zaměřuje se na účinnost a výsledky.
Aplikace: Hodnocení, zda kritika byla užitečná pro dosažení konkrétního politického cíle.
Představitelé: Charles Peirce, William James.
Etika církve
Hlavní princip: Morálka vychází z přírodního a božského zákona, zaměřuje se na spravedlnost a dobro pro jednotlivce i společnost.
Aplikace: Hodnocení, zda prezidentova kritika byla v souladu s křesťanskými hodnotami, jako je úcta a láska k bližnímu.
Hlavní představitel: Tomáš Akvinský.
Komunistická etika
Hlavní princip: Morálka je určena třídním bojem a rovností, s důrazem na spravedlnost pro dělnickou třídu.
Aplikace: Hodnocení, zda kritika Trumpa byla motivována zájmy menších a zranitelnějších skupin, nebo zda podporovala zájmy elit.
Hlavní představitel: Karel Marx.
Etika práva
Hlavní princip: Morálka je definována právními normami a zásadami, které chrání jednotlivce a jejich svobody.
Aplikace: Hodnocení, zda prezidentův výrok respektoval právní zásady, jako je svoboda projevu a rovnost mezi jednotlivci.
Hlavní představitelé: Hugo Grotius, Hans Kelsen.
Obhajobu výše popsané "etické situace" jednoznačně vidím v přístupu etiky práva, který pracuje s respektem k lokálním existujícím právním normám, rovnosti mezi jednotlivci a svobody projevu. Z tohoto pohledu je celá situace logicky vysvětlena a není důvod se jakkoliv pohoršovat nad tím, že mezi názorem soukromé osoby a osoby, pověřené oficiální funkcí, je rozdíl. Svoboda projevu je jasně uznaný princip a role nositele nějaké funkce je zase definována nějakou vnější normou, kterou konkrétní osoba přijímá tím, že roli akceptuje. Opačné hodnocení by zřejmě vycházelo z etiky motivované deontologicky. Tato etická škola přijímá konkrétní formu jednání bez ohledu na důsledky. Platí, že hodnota buď platí, nebo neplatí, a nelze hledat žádné polehčující okolnosti. Další přístupy nejsou z krátkodobého pohledu až tak jednoznačné, a zřejmě bude potřeba delší čas na jejich definitivní hodnocení.
Myslím si, že pro každou diskusi o tom, co je správné nebo nesprávné, je dobré si nejprve celou situaci zpřehlednit. Funkce prezidenta je nejvyšší v rámci našeho ústavního pořádku, a proto osoba, která se jí stane, má naprosto jedinečný historický a společenský status, na který se kritéria, která obvykle klademe na obyčejného člověka, aplikovat nedají. Nelze se proto divit, že jakékoliv vyjádření nebo čin je zkoumáno pod mikroskopem.
https://cnn.iprima.cz/odpudiva-lidska-bytost-mluvil-o-trumpovi-petr-pavel-po-jeho-vitezstvi-zacina-otacet-452646