Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Peter Schiff varuje: Tarify, inflace a přicházející kolaps americké ekonomiky

Rozhovor

Peter Schiff, finanční komentátor, autor knihy „Crash Proof“ a bývalý poradce prezidentského kandidáta Rona Paula, opět nezklamal. V rozhovoru ze dne 5. dubna 2025 potvrdil svou roli věštce špatných zpráv (přezdívaný „Dr. Doom“), když předpověděl ne „velké znovuzrození amerického průmyslu“, ale příchod recese, inflace a strukturálního kolapsu americké ekonomiky. A hlavní katalyzátor? Tarify.


Trumpova administrativa vsadila na tarify jako na klíčový nástroj pro záchranu amerického průmyslu. Podle Schiffa však tento recept ignoruje základní realitu, protože USA nemají kapacitu vyrábět to, co přestávají dovážet a neexistuje infrastruktura, továrny, pracovní síla, ani know-how. „Budeme muset prostě bez těch produktů žít,“ říká Schiff s nadhledem sobě vlastním. Tarify sice sníží dovoz, ale ne proto, že by nahradily zboží domácí výrobou. Sníží ho tím, že zboží bude pro průměrného Američana nedostupné.

Schiff připomíná, že Američané si dlouhodobě žili nad poměry, konzumovali více, než vyráběli, a svět jim to umožňoval – výměnou za bezcenné dolary a nákup amerických dluhopisů. „My jsme nebyli oběti, my jsme byli šejdíři,“ říká bez obalu. Ale teď? Svět už americký sen dál dotovat nechce. Tarify pouze urychlují proces, který už začal: de-dolarizace, útěk kapitálu ze Spojených států a přesun globální poptávky jinam.

Schiff tvrdí, že ekonomika USA už vstoupila do fáze stagflace – kombinace stagnace a inflace. Tarify ještě víc zvednou ceny, ale zároveň podlomí výkonnost ekonomiky. Dolar slábne, Wall Street krvácí a investoři prchají. „Inflace, která dřív zůstávala na Wall Street, se teď přelévá na Main Street,“ říká. Američané si tak začnou naplno uvědomovat, co vlastně znamená levné zboží ze zahraničí – že bez něj nebude nic.

Může se Nike přestěhovat z Vietnamu do Ohia? Teoreticky ano. Prakticky? Zapomeňte. USA už dávno nejsou výrobní velmoc. Výstavba nových továren by trvala roky – a nikdo do toho dnes nepůjde, když může levněji vyrábět jinde. „Amerika už nic nevyrábí. A to se nezmění přes noc – ani za dekádu,“ varuje Schiff.

Zatímco USA se dusí ve vlastní iluzi soběstačnosti, zbytek světa se nadechuje. Tarify možná znamenají, že zboží určené pro USA skončí jinde – například v Asii, Latinské Americe nebo Evropě – a tam bude vítaným zpestřením nabídky. Zvlášť pokud oslabí dolar a pro místní obyvatele se zboží zlevní. „Svět už nepotřebuje Ameriku. Možná potřeboval její trh, ale dnes si umí pomoci sám.“

Schiff doporučuje opustit americké akcie, investovat do zahraničních hodnotových titulů, koupit zlato a těžařské akcie, diverzifikovat měnové riziko mimo dolar. Tarify + slabý dolar + inflační tlaky = dokonalá bouře. A podle Schiffa jsme teprve na jejím začátku. Americká ekonomika je – podle Petera Schiffa – „dům z karet postavený na tištěných dolarech, obchodním deficitu a konzumním opojení“. A Donald Trump místo jeho zpevnění dělá opak. Ne náhodou říká: „Den zúčtování je tu. Tarify to jen urychlily.“

Rozhovor s Peterem Schiffem
Rozhovor s Peterem Schiffem · Foto: Zbořil/ChatGPT

Čtěte na podobné téma:

Plukovník Douglas Macgregor: "Zelensky odejde a NATO se rozpadne"

Ukrajina mezi válkou a diktaturou – svědectví Oleksandra Dubinského z vězení

Jeffrey Sachs: Chaos a restrukturalizace globální ekonomiky

  • Sdílet: