Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Pohádka upozorňuje na nebezpečí dezinformací!

Nastavování zrcadel, politizace pohádek a tak dále

“Už nastavovali zrcadlo? Já přijdu, až nastavěj zrcadlo,” říká mladý modelář v populárním filmu Vesničko má středisková. O něco později televizní hlasatelka nastavuje zrcadlo měšťácké společnosti, v níž je dolar alfou a omegou…


Minulý režim byl prodchnutý politickou ideologií, která se pochopitelně nevyhnula ani kultuře a umění. Rok 1989 však přinesl změnu. Lidé se mohli opět svobodně nadechnout a nikoho by v té době ani nenapadlo, že se ideologická výchova vrátí. Zmýlili jsme se. Uplynulo 35 let a ideologie přichází znovu na scénu. A to s ještě větším zápalem a intenzitou. Politickému rozboru byla podrobena dokonce pohádka, navíc v době vánočních svátků!

Nedávno se na platformě Médium objevil článek, který ideologicky rozebírá novou pohádku Čarovné jablko, již Česká televize odvysílala hned po Štědrém dni. (dostupné zde

Čarodějka Moriana prý svými smyšlenými pomluvami a provokacemi poštvává obyvatele hradu proti sobě navzájem, což následně oslabuje celé království, zatímco ji to posiluje. Autor dále doslova uvádí, že jde o „pomyslné zrcadlo moderních hybridních válek, kdy se například Rusko snaží o destabilizaci jemu nepřátelských zemí pomocí dezinformací a jiných provokací, které mají za cíl rozklížit společnost.“ Takže už zase nastavujeme zrcadlo!

Autor Čarovné jablko srovnává s jinou premiérovou pohádkou, vysílanou na Štědrý den. Pohádka Tři princezny je sice též progresivní, nese feministický a ekologický odkaz, přesto diváky nezaujala. Terčem kritiky však není obávané feministické sdělení, ale především herecké výkony, námět, scénář nebo kamera. Oproti tomu pohádka Čarovné jablko skutečně zabodovala a autor je velmi rád, že se do ní podařilo dostat aktuální téma dezinformací. Nejde však o prvoplánovou ideologickou agitaci, neboť pohádka prý toto složité téma podává jemnou a stravitelnou formou.

Pohádku Čarovné jablko jsem neviděla, televizoru neholduji. Nicméně podle reakcí lidí v diskusi pod článkem, kteří zareagovali převážně vtipnými a trefnými komentáři, se též nedomnívám, že by šlo o „prvoplánovou ideologickou agitaci“, o tu se postaral především tento „uvědomělý svazák.“

Když se řekne Vánoce a propaganda, představím si především poválečná 50. léta, budování komunismu a slavný vánoční projev Antonína Zápotockého, v němž prohlásil, že Ježíšek vyrostl, zestaral, narostly mu vousy a stal se z něho děda Mráz! (dostupné zde)

Naštěstí Děda Mráz a později ani Santa Claus nedokázali porazit našeho Ježíška. Ačkoliv nedávno jsem zjistila, že by se Ježíšek měl mít na pozoru. Má totiž nového konkurenta, je jím Evropská unie!

Bloger píšící pod přezdívkou Pokrokový euroobčan zveřejnil (opět na platformě Médium) článek s názvem Ježíšek? Santa Claus? Děda Mráz? Nejvíce dárků nám dává Evropská unie! (dostupné zde)

Žijeme v době, kdy vše je vzhůru nohama. Lež je povýšena na pravdu, zatímco pravda je nazývána lží. V tomto světě je zdravý rozum v ohrožení.

Ve svém strhujícím vánočním projevu, při kterém bylo těžké neusnout, hovořil Petr Fiala mimo jiné o takzvané blbé náladě. Měli bychom si však uvědomit, že za naši „blbou náladu“ nemůže Rusko, Evropská unie, a dokonce ani Petr Fiala. Za stav své duše odpovídáme jen my sami.

Přála bych si, abychom v novém roce dokázali najít cestu k sobě, abychom byli schopni respektovat názory jiných lidí a nezatahovali kulturní války do svých domovů a rodin. Abychom si zachovali zdravý rozum, nepodléhali davové psychóze a nenechali se rozeštvávat „bagristy“ pověřenými hloubením příkopů. Abychom byli bdělí a naučili se používat kritické myšlení. Abychom měli vlastní názory, a ne vlastní názory České televize. Moc bych si přála, abychom v této náročné době nalezli v sobě sílu a odvahu změnit to, co dokážeme změnit. A také abychom nalezli sílu a odvahu přijmout to, co zatím nedokážeme změnit. A k tomu nám všem přeji hodně nadhledu a humoru, což je největší lék na všechny problémy.

Na závěr přichází citát, který jako by mluvil k dnešní době. Je však přes dva tisíce let starý…

„Žijeme ve zvláštních časech, kdy mladí i staří jsou vzděláváni ve lži a ten, který se odváží říkat pravdu, je nazýván šílencem či bláznem.“ — Platón

  • Sdílet: