Progresivistická revoluce 2015-2024. Okolnosti (1. část)
Ideologická slepota
Evropské elity propadly bludu. Myslet si, že extrémní migrace poté, co zvýší etnickou, náboženskou a kulturní fragmentaci, přispěje k jednotě a rozvoji společnosti, je protimluv. Je to přání z říše snů.
1,6 tis. zobrazení
4 komentáře
V prosinci končí přelomové období 2015-2024, jež navedlo evropskou civilizaci na sestupnou dráhu. Zda se jedná o dlouhodobý trend či krátkodobé vybočení, je do budoucna otevřené. Nyní se pokusme stručně shrnout, v rámci 5 textů, co se v oněch deseti letech událo. Předně došlo k nevídané kumulaci neočekávaných událostí, které vykolejily nejen Evropu. Označujeme je za černé labutě. Ovšem motorem změn nebyly jen vnější události, ale hlavně progresivistická revoluce. Řeč je o progresivismu jako radikální levicové ideologii.
Evropská civilizace zažívá existenciální krizi ve dvojím smyslu. Zaprvé je ohrožena bezpečnost obyvatelstva, způsob života, svobody a demokracie v důsledku nezvládnuté migrace. Zadruhé Evropa jako světový region zaostává ekonomicky za Spojenými státy a Čínou. Podobně jako ujel vlak Číně v 18. a 19. století v období průmyslové revoluce, tak ve 21. století ztrácí Evropa konkurenceschopnost v prostředí rychlých technologických změn. Ekonomické zaostávání podlamuje její bezpečnostní a kulturní potenciál.
V součtu obě hrozby oslabují důvěru v demokracii jako výkonnější a svobodnější systém. Děje se tak v momentu, kdy Evropa současně čelí tlaku tří civilizačních okruhů: islámského světa, Ruska a Číny.
Střední Evropa „Západem“?
Evropské elity propadly sebeničivému bludu. Myslet si, že extrémní migrace poté, co zvýší etnickou, náboženskou a kulturní fragmentaci, přispěje k jednotě a rozvoji společnosti, je protimluv. Je to přání z říše snů. Je to v rozporu s poznatky sociálních věd a politologie. Proto obviňování kritiků radikální migrační politiky z populismu, extremismu či dezinformací je projevem ideologické slepoty a hlouposti. Byli to naopak zastánci progresivismu, kdo svým moralistním populismem přivodili nevratné demografické změny v západní části Evropy.
Průvodním jevem krize je neudržitelnost volného pohybu osob v Schengenském prostoru, a to z bezpečnostních důvodů. Na jedné straně Francie, Německo, Nizozemsko a Rakousko už zavádějí hraniční kontroly. Francouzské úřady to vysvětlují „závažností hrozby pro veřejný pořádek a vnitřní bezpečnost.“ Na straně druhé i střední Evropa bude muset reagovat a přistoupit dříve či později k ochraně svých hranic. Dnes nestojí otázka zda, ale kdy dojde k rozpadu Schengenského systému.
Do chaosu se paradoxně propadá bohatší západní Evropa, zatímco postkomunistická střední Evropa se po 35 letech stává stabilním „Západem“ z pohledu každodenní bezpečnosti. Ovšem jde o křehkou stabilitu v rámci nestabilního okolí. Novou realitou je vývoz nestability ze západní do střední Evropy. K tomu přistupuje hrozba ze strany revizionistického Ruska, které se nesmířilo se ztrátou vlivu a území po rozpadu Sovětského svazu.
Černé labutě
Evropská unie a celá evropská civilizace s její demokracií se nachází na prahu velké krize. Jaké jsou hlavní příčiny? Patří mezi ně náhlé nakupení extrémních událostí, jakési černé labutě. Pojďme je vyjmenovat.
1) Zaprvé v roce 2015 zasáhla Evropu nevídaná migrační vlna, následovaná sebevražednou vítací politikou německé kancléřky Angely Merkelové. Výsledkem jsou dramatické demografické změny kulturní a náboženské povahy, zejména dovoz radikálního islamismu do nitra Evropy. Realitou jsou teroristické útoky nožem, rekordní kriminalita, sexuální napadání a násilné nepokoje. Západní, a s ní celá Evropa, čelí bezpečnostním a civilizačním hrozbám.
2) Zadruhé v letech 2020–2022 nastala covidová pandemie. Evropské vlády, s výjimkou Švédska, razily radikální čínskou politiku nulové tolerance s tvrdými lockdowny a vykázáním neočkované části obyvatelstva ze společenského života. Výsledkem byla ekonomická krize a rozkol společnosti, tedy rekordní zadlužení a inflace, propad životní úrovně a politická polarizace. Vůči kritické části společnosti byla rozpoutána diskreditační kampaň.
3) Zatřetí v roce 2022 zahájilo Rusko agresi na Ukrajině, čímž vytvořilo bezpečnostní hrozbu pro celou Evropu. Nadto Rusko vede hybridní válku za pomoci rizikových migrantů, které vysílá přes hranice do Polska, Pobaltí a Finska. Tím eskaluje civilizační střet Evropy s Ruskem a současně i radikálním islamismem. Ruská agrese prohloubila i ekonomické problémy, zdražila energie a zboží každodenní spotřeby.
4) Začtvrté útok Hamásu na Izrael ze 7. října 2023 a následný vleklý válečný konflikt zvýšil radikalizaci a mobilizaci milionů muslimů žijících v západní Evropě. Už tak existující konflikt mezi evropskou a islámskou civilizací nabral na síle. V městech západní Evropy propukly masové demonstrace na podporu Palestiny. Vliv přibližně 20 milionů muslimů v západní Evropě polarizuje tamní společnost.
Radikální ideologie – dopady
Vedle neočekávaných vnějších událostí sehrávají klíčovou roli dlouhodobé vnitřní trendy západních demokracií v režii progresivistických elit. Ty působí negativní změny ve chvíli, kdy překročí krajní meze přijatelné pro obyvatelstvo. Jde o tyto jevy a radikální politiky:
a) Radikální zelená politika souvisí s chronickým strachem z globálního oteplování. Extrémní politika Green Deal v podání Evropské unie má ničivé dopady na průmysl, životní úroveň i na klima v důsledku převedení výroby a emisí do chudších částí světa.
b) Překotný tlak na federalizaci Evropy ohrožuje státní a národní svébytnost 27 členských států Evropské unie. Jedná se o bytostní identitární problém. Přitom byrokratické mocenské centrum v Bruselu přispívá svým sociálním inženýrstvím k úpadku.
c) Krajní feminismus a transgenderismus plodí chaos v mezilidských a rodinných vztazích. Snahy o uznání desítek nových pohlaví namísto dvou popírají biologické zákony. V duchu transgenderismu stoupá tlak na dospívající, aby změnili pohlaví se všemi zdravotními riziky. Vše se děje na pozadí poklesu porodnosti, jenž ohrožuje udržitelnost evropské civilizace.
d) Západní elity zesílily tažení proti kritické části občanské společnosti pod ideologickými prapory boje dobra proti zlu. V Česku nově založený odbor pro vládní strategickou komunikaci namísto udržování vnitřního smíru označuje názorové oponenty za dezinformátory, „svině a zombíky“. V odhalování vnitřních nepřátel vynikají samozvané fact-checkingové spolky typu Manipulátoři.cz.
e) Sociální stát je enormně rozbujelý a zadlužený. Byrokratická zátěž v podobě přemíry předpisů, zákazů, kvót a dotací brzdí inovace a ekonomický růst, působí erozi ekonomické svobody a soutěže. Tím oslabuje konkurenceschopnost a udržitelnost. Rekordní zadlužování představuje mezigenerační vyvlastnění. Žije se na úkor budoucnosti.
Parazit na liberální demokracii
Celkem vzato, rigidní ideologie progresivismu je hlavní brzda technologických změn a důvod ekonomického zaostávání. Je hlavní příčina rozkladu sociální, politické a kulturní jednoty evropské civilizace. Je ideový defekt parazitující na liberální demokracii. Co se týče kumulace neočekávaných událostí, ty jen posloužily jako záminka k utužení byrokratických nařízení a ke kampani proti domnělým dezinformátorům. (příště 2. část)
(Text vychází ze dvou příspěvků autora, které prezentoval na Kongresu České politologické společnosti v Ústí nad Labem 13. 9. 2024 a na konferenci Central European Political Science Association v Kaunasu, Litva, 4. 10. 2024.)
ČTK. 16. 9. 2024. „Německo spustilo kontroly na celé pozemní hranici.“ Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-nemecko-spustilo-kontroly-na-cele-pozemni-hranici-40488716
Echo24. 19. 10. 2024. „Schengen se dál bortí. Francie zavádí pohraniční kontroly na všech svých hranicích kvůli migrantům.“ Zdroj: https://www.echo24.cz/a/HBUBF/svet-zpravy-schengen-se-dal-borti-francie-zavadi-pohranicni-kontroly-vsech-svych-hranicich-kvuli-migrantum
Lištiak, Tomáš. 8. 11. 2024. „Zelená transformace — nová tvář centrálního plánování.“ Zdroj: https://www.blogosvet.cz/article/evropa-potrebuje-miltona-friedmana-1Q75x