Trumpova ekonomická revoluce a budoucnost dolaru
Bitva o zachování americké dominance
Americký dolar, dlouhodobý symbol globální ekonomické dominance USA, se ocitl na historické křižovatce. Chronické deficity obchodní bilance, exponenciálně rostoucí státní dluh a mnohaletá politika kvantitativního uvolňování vytvořily situaci, která je dlouhodobě neudržitelná. Právě záchrana dolaru a s ním i americké ekonomické dominance se stala jedním z hlavních cílů nové Trumpovy administrativy po jeho návratu do Bílého domu v lednu 2025.
Návrat Donalda Trumpa odstartoval bezprecedentní transformaci americké ekonomiky a státní správy. To, co během kampaně mnozí považovali za pouhé předvolební sliby, se během prvních měsíců jeho nové administrativy ukazuje jako skutečný plán radikální přeměny amerického státu a ekonomiky. Klíčové je především to, že Trump chápe fundamentální provázanost mezi pozicí dolaru jako rezervní měny a americkou globální mocí. Ztráta této pozice by znamenala dramatický pokles amerického vlivu ve světě.
Zapojení Elona Muska do procesu reformy federální vlády představuje zásadní moment. Musk, známý svou schopností transformovat zaběhnuté instituce a průmyslová odvětví, přináší do státní správy metody, které úspěšně aplikoval ve svých firmách. Jeho přístup, kombinující dramatické zeštíhlení organizační struktury s masivní digitalizací a důrazem na přímou odpovědnost, začíná měnit fungování federálních institucí. Cílem je dramaticky snížit náklady na chod státu a zastavit nekontrolovaný růst státního dluhu. A za zmínku stojí i jasný cíl Elona Muska, kterému je zdá se ochoten obětovat opravdu hodně: dobytí Marsu.
Ještě významnější změny přicházejí v oblasti měnové politiky a zahraničního obchodu. Trump vytváří nejenom bezprecedentní tlak na Federal Reserve, ale současně vysílá znepokojující signály směrem k držitelům amerických dluhopisů. Pro mnohé zahraniční věřitele, kteří drží americké vládní dluhopisy, to jsou varovná znamení. Existuje reálné riziko, že Trump může být ochoten obětovat zájmy zahraničních věřitelů ve prospěch domácí ekonomiky. Případné oslabení dolaru by sice mohlo krátkodobě pomoci americkému exportu, ale mohlo by také spustit řetězovou reakci na globálních finančních trzích.
Trumpova administrativa současně agresivně vyjednává nové obchodní dohody a zavádí ochranná cla s cílem vyrovnat americkou obchodní bilanci a přimět výrobce k návratu do USA. Tento přístup vychází nejenom z přesvědčení, že dlouhodobý deficit obchodní bilance je jednou z hlavních příčin oslabování pozice dolaru, ale z vědomí, že to může vyřešit mnoho dalších problémů. Společně s dalšími změnami může přinést příliv kapitálu zpět do USA, umožní snižovat firemní daně a krátkodobě ho kompenzovat cly. Vyšší inflace bude asi realitou, ale bude to složitá hra, ve které může hrát roli i z hlediska cílů Trumpa žádoucí oslabování dolaru a naopak nežádoucí vnitrostátní inflace.
Tato kombinace radikálních změn však vytváří jak příležitosti, tak významná rizika. Optimistický scénář počítá s tím, že rychlé snížení státních výdajů, zefektivnění státní správy a oživení americké výroby povede k obnovení důvěry v dolar, které bude více než kompenzovat problémy držitelů dluhopisů s dlouhou splatností. Pesimistický scénář však varuje před možnou ztrátou důvěry zahraničních investorů, masivním výprodejem amerických dluhopisů a následnou globální měnovou krizí.
Trumpa bude navíc čekat velký souboj se samotným Fedem. O něm už jsem psal v první článku na téma peněz. Zájmy Fedu a jeho představitelů totiž nemusí být stejné, jako jsou cíle prezidenta Trumpa. Naopak mohou jít proti sobě. Přístí rok bude moci Trump jmenovat nového předsedu a v roce 2027 místopředsedu. Vedení Fedu má ale celkem sedm členů, takže to ještě může být celkem divoký souboj.
Mocné nemocné peníze - 1. část - Blogosvět.cz
www.blogosvet.czTéměř každý je chce. Mnozí je milují a někteří kvůli nim i zabíjejí. Ale málokdo přemýšlí o tom, co to ty peníze vlastně jsou, anebo jak se v čase mění jejich podstata a smysl. Přitom jen za poslední století je tato proměna dramaticky rychlá, dá se říci revoluční, a vše nasvědčuje tomu, že právě probíhá další překotná změna, která může obrátit životy i běh světa naruby. Ale nejprve se podívejme, jak to vlastně celé začalo.
Následující měsíce a roky ukážou, zda je možné zachránit dominantní pozici dolaru bez vyvolání globální finanční krize. Trump vsadil na strategii rychlých a radikálních změn, přesvědčen, že pomalé reformy by už situaci nezachránily a hlavně vědom si toho, že musí postupovat rychle, jinak se mu nepodaří reformy vůbec uskutečnit. Jestli se mu podaří stabilizovat dolar a s ním i americkou ekonomickou dominanci, nebo jestli jeho kroky naopak urychlí konec "dolarového impéria", ukáže čas. Jedno je však jisté - Amerika roku 2025 se vydala na cestu, která může zcela změnit globální finanční systém. A pokud bych ještě před rokem nevěřil, že je možné krach dolarového systému odvrátit, tak s nástupem Trumpa a rychlostí, jakou postupuje, bych ještě dal dolaru šanci na udržení jeho dominance i po mnoho dalších desetiletí.
Trumpova radikální deregulace americké ekonomiky vytváří dramatický kontrast s vývojem v Evropské unii. Zatímco USA pod Trumpovým vedením drasticky snižují státní výdaje, ruší regulace a zeštíhlují byrokracii, EU pokračuje opačným směrem - zavádí nové regulace, rozšiřuje státní kontrolu a zvyšuje přerozdělování. Tento rozdíl může mít pro EU dalekosáhlé důsledky. Pokud Trump uspěje se svou transformací americké ekonomiky, vznikne bezprecedentní konkurenční výhoda pro americké firmy, které už nyní mohou těžit, podobně jako firmy v ostatních zemích, z výrazně nižších cen energií. Takže tyto firmy budou operovat v prostředí s nižšími náklady, menší byrokracií a větší flexibilitou, zatímco evropské společnosti budou svázány stále rostoucími regulacemi a vyššími náklady.