Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Spor o osvobození Československa jako hra


Zatímco můžeme vést debaty o existenci Atlantidy, pokud jde o historickou skutečnost osvobození Československa na konci druhé světové války, platí jednoznačné závěry. Přesto se v poslední době stále častěji objevují hlasy, které se tuto skutečnost snaží reinterpretovat – často bez hlubšího porozumění nebo zjevných odborných znalostí. Vrcholem byla opakovaná tvrzení paní Nerudové, že Československo osvobodili Američané.

Reakce na taková prohlášení bývají různé. Často je slyšíme v tónu povzdechu nad neznalostí historie nebo nevědomostí. Podle mého názoru je však taková interpretace povrchní. Tato revizionistická tvrzení nejsou jen projevem neinformovanosti – jsou symptomem hlubší sociální patologie.

Nejde o fakta, ale o duševní stav

Pokusím se nabídnout jiný přístup – ne historický, ale psychologický. Když jsem krátce po maturitě četl knihu Erica Berna Jak si lidé hrají, uvědomil jsem si, že mnohé lidské postoje a výroky nejsou výsledkem vědomého racionálního rozhodnutí, ale jakýchsi naučených vzorců, scénářů a "her". Berne, zakladatel transakční analýzy, nabízí nástroje, jak tyto jevy rozklíčovat.

O transakční analýze stručně

Berne popisuje tři základní "já-stavy", které určují, jak komunikujeme:

Rodič – autoritativní, moralizující, nebo naopak pečující část osobnosti.

Dospělý – racionální, analyzující já, které vyhodnocuje realitu.

Dítě – emoční, spontánní, ale i vzdorovité nebo zraněné já.

V běžné komunikaci se tyto stavy střídají. Navenek to může vypadat jako věcná debata (Dospělý ↔ Dospělý), ale pod povrchem se často odehrává něco jiného – třeba emocionální protest (Dítě ↔ Rodič).

Hra na osvobození

Zkuste si představit, že debata o tom, kdo osvobodil Československo, není diskusí o historických faktech, ale psychologickou hrou, jak ji popisuje Berne. Taková hra má jasně dané role – oběť, viník a zachránce – a jasný emoční výsledek.

Hra 1: Kdyby nebylo tebe...

Skrytá transakce zní: „Kdyby nebylo tebe (Rudé armády), mohli jsme být součástí Západu.“

Rudá armáda zde vystupuje jako viník, Američané jako hypotetičtí zachránci, a my jako pasivní oběť historie. Výsledkem není snaha o pochopení, ale posílení narativu frustrace a osudu, za který sami neneseme odpovědnost.

Hra 2: Podívej, cos způsobil

Tady se všechny tragédie komunismu elegantně svalí na jediného viníka – Sovětský svaz. Není třeba mluvit o československé kolaboraci, selhání elit, nebo vlastní spoluzodpovědnosti. Hra umožňuje zbavit se viny i nepříjemných otázek.

Já-stavy v akci

Rodič: „Musíme to říkat jinak! Už toho bolševika bylo dost!“

Dospělý: „Většinu území osvobodila Rudá armáda, západní část USA.“

Dítě: „My chceme být jako Západ! Oni nám všechno zkazili!“

Debata tak ztrácí faktickou rovinu a stává se vyjádřením emočního protestu – výkřikem zraněného dítěte, které chce uznání a pochopení.

Psychologický scénář

Část české společnosti uvízla v hluboce zakořeněném scénáři: „Byli jsme zrazeni, byli jsme oběti, nemohli jsme nic dělat.“ Tento scénář se znovu a znovu opakuje v různých hrách, jejichž cílem není pochopení, ale emocionální úleva.

Stroke: Pohlazení za cenu pravdy

Eric Berne používá pojem stroke – psychologické pohlazení. Může být pozitivní („Jsi skvělý“), nebo negativní („Jsi neschopný“), ale obě varianty naplňují základní lidskou potřebu být vnímán. V tomto kontextu tedy platí:

„Osvobodili nás Američané“ je pozitivní stroke – potvrzuje naši západní identitu.

„Rusové nám zničili budoucnost“ je negativní stroke – ale stále nám poskytuje emoční rámec a jistotu, že „víme, kdo za to může“.

Revizionistické debaty o osvobození nejsou primárně historickou polemikou. Jsou to psychologické hry, ve kterých se hrají role:

Oběti (my),

Viníka (SSSR),

Zachránce (USA).

Jejich cílem není poznání, ale potvrzení vlastního scénáře, získání pohlazení – a vyrovnání se s nepříjemnou minulostí bez přijetí vlastní odpovědnosti.

Eric Berne by to možná shrnul slovy:

„Nehrajte tu hru. Mluvte z dospělého na dospělého. Jinak jen recyklujete scénář, který už dávno nefunguje.“

Nevím, jak vám, ale mně to dává smysl.

Zdroj:

https://www.iportal24.cz/featured/tuto-zemi-osvobodili-americane-urazka-obeti-ostuda-ceskeho-skolstvi-takove-jsou-reakce-na-nerudovou/

https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/tak-pros%C3%ADm-v%C3%A1s-rusko-n%C3%A1s-neosvobodilo/ar-AA1CtFvA?ocid=msedgdhp&pc=HCTS&cvid=f0aae9594f7240e8b3317d50ee7336f4&ei=9

  • Sdílet: