Zákulisí papežova pohřbu: Proč nebyl přítomen papež Koptské ortodoxní církve?
Mezicírkevní vtahy
Možná jste si také všimli, že na pohřbu katolického papeže Františka byli mezi církevními hodnostáři duchovní v černých sutanách a s jakýmsi černým „turbanem“ na hlavě.
Ten „turban“ se nazývá emma; pod ním je ještě obvykle málo patrná koulla stejné barvy – koptská kapuce. Zmínění „muži v černém“ byli čtyři. Jednalo se o vysoké hodnostáře Koptské ortodoxní církve, které na pohřeb do Vatikánu vyslal sám papež této denominace Tawadros II. Byli to biskup Turína a Říma Barnaba, londýnský biskup Angaelos, generální biskup Los Angeses Kyrillos a Antonio, biskup Milána – fotoodkaz:
https://copticorthodox.church/wp-content/uploads/2025/04/WhatsApp-Image-2025-04-26-at-15.26.53.jpeg
Proč ale papež Tawadros II. sám do Vatikánu nepřijel? Někdy se stane, že i smrt významného člověka nastane v době, kdy jiná významná osobnost má dlouho připravený program, který by nebylo vhodné rušit. V tomto případě jde o pastorační pobyt Tawadrose II. v Polsku, kam přiletěl v pátek 25. dubna. Jde o návštěvu středoevropské diecéze koptské církve, v jejímž čele stojí biskup Giovanni. V Polsku slouží více než sedmi desítkám rodin původem z Egypta, ať už jde o migranty, studenty, konvertity nebo koptské křesťany pobývající v zemi pracovně. Za zmínku stojí, že koptská středoevropská diecéze zahrnuje také Českou republiku, Maďarsko, Rumunsko a Slovinsko. Málo se ví, že u nás tedy existuje sice nepočetné, ale živé koptské společenství, které se schází k modlitbám a bohoslužbám; podle webu církve je jejich místem setkávání v Praze areál Emauzského kláštera.
Papež v Polsku
Tawadros II. přistál ve Varšavě 25. dubna. Téhož dne poskytl rozhovor televizi TVP, měl promluvu ve varšavské pobočce postgraduálního institutu College of Europe a pak se zúčastnil večeře pořádané na jeho počest egyptským velvyslanectvím. V neděli 27. dubna sloužil svatou liturgii v kostele sv. Jan Křtitele a Philopatera Mercuria (křesťanský mučedník z 3. století). Zvolil velikonoční téma – vzkříšení. Mimo jiné uvedl, kdy slaví koptové Kristovo zmrtvýchvstání:
- denně, během ranní modlitby;
- týdně, každou neděli, která je vzpomínkou na vzkříšení;
- měsíčně, 29. dne každého koptského měsíce, kdy je připomínáno Zvěstování, Narození Páně a Zmrtvýchvstání;
- jednou za rok o Velikonocích.
Ačkoli některé zprávy naznačují, že návštěva Polska je pouze první zastávkou na jeho turné po středoevropské diecézi, z dostupných informací zatím není zřejmé, které další země případně navštíví. Uvidíme. Prozatím pokračuje setkáními v Polsku.
Prameny:
Jsou dostupné na hlavním webu Koptské ortodoxní církve https://copticorthodox.church/en/