Jak dr. Jordan Peterson zachraňuje západní civilizaci
Nerecenze
Chceme patřit na Západ? Nebo tam už patříme? To jsou první dvě otázky, které si položí čtenář životopisu dr. Jordana B. Petersona, nejvlivnějšího konzervativce anglosaského světa, vymírajícího druhu, který říká, co si myslí, a odmítá se stát nástrojem nové ideologie.
Jordan B. Peterson (*1962), klinický psycholog, autor bestsellerů, osobnost na YouTube, profesor Torontské univerzity, který působil i na Harvardu, ví, že schopnost vyslovit pravdu přispívá k rovnováze světa. V co věří? Proč je považován za kontroverzního? Odmítá být součástí jakékoli ideologie, která je, dle jeho názoru, vždy z principu v rozporu se svobodou myšlení: „Nebudu používat slova, která ode mě vyžadují jiní lidé. A zvláště, když se jedná o slova vytvořená ideology radikální levice.“
Petersonův životopis od Jima Prosera Nelítostný spasitel s podtitulem Jak dr. Jordan Peterson zachraňuje západní civilizaci vydalo nakladatelství LEDA v edici Životy na podzim 2024. Čtivý překlad dr. Aleše Valenty umocňuje zážitek z knihy. A podotýkám, že osoba překladatele je sama o sobě zárukou výběru dobré knihy.
Zkušený autor bestsellerů Jim Proser předkládá dílo, které se čte jako román. Je o člověku, který se vyznačuje odvahou a „nenechá se zastrašit orwellovskými tyrany politické korektnosti“. A to se mu daří i „v univerzitním prostředí nejuzavřenějších a nejnetolerantnějších institucí naší doby“, jak píše v úvodu Dennis Prager. Podtitul knihy rozhodně nepřehání.
Jordana Petersona sledujeme od jeho začátků jako studenta náboženské školy v malém kanadském městě, který se vysmívá „pohádkám“ z Bible ve světle moderní vědecké teorie. Zpochybnění autorit, které mu stojí v cestě, Jordana provází celým dalším životem. Zaujala ho levicová politika, ale brzy poznal, že „marxisté nebyli o nic lepší než kapitalisté, byli vlastně ještě mnohem horší! Marx nazval náboženství opiem lidstva, ale komunisté byli jako heroin, který zabíjí okamžitě“.
Společenské a politické postoje Jordana Petersona jsou jen jednou linií knihy. Ta se prolíná s jeho osobním a rodinným životem. Není to bulvár, ale informace jsou hodně intimní a nic není tabu. Čtenáři, kteří se zajímají o psychologii, ocení pasáže, kde autor cituje z Petersonových odborných publikací, přednášek a článků.
Brzy se Peterson dostává do centra kulturních válek, když si kanadský parlament vynutí používání nově vynalezených zájmen k oslovení nových genderových identit. Peterson to odmítá a záhy zjistí, že čelí zcela novému světu. Studenti se na něj zaměří jako na genderového bigota. Konzervativci ho nazývají svým hrdinou. A jak se s tím renomovaný psycholog vypořádá? Jako se všemi dřívějšími kontroverzemi.
V Proserově knize sledujeme zápas o západní civilizaci s nejhlasitějšími a nejpropagovanějšími vůdci progresivistického hnutí, který se rozhořel v plné síle. Díky exkluzivním rozhovorům s dr. Petersonem, s jeho rodinou, přáteli a spolupracovníky tato kniha odhaluje mysl i srdce, učení a praktiky jednoho z nejprovokativnějších hlasů naší doby. A dává naději. Ukazuje sílu nových médií. Ukazuje, že myslící lidi se umlčet nepodaří.
„Kdo dokáže posoudit, který projev by měl být svobodný a který nikoli, kdo má právo rozhodovat o tom, co budete poslouchat, číst a na co se budete dívat?“ Peterson ví, že „pokus racionálně zkonstruovat hodnotový systém a poté jej vnutit společnosti nefunguje příliš dobře“.
Příběh nápadně připomíná chování „liberálně demokratických“ lepševiků vůči profesoru Petru Drulákovi, docentu Miroslavu Ševčíkovi i učitelce Bednářové. „A co se stalo? Nic. Dobrou noc.“ I když…, tohle je kniha, u které neusnete.
Citace: PROSER, Jim. Nelítostný spasitel. Voznice: LEDA, 2024. ISBN 978-80-7335-806-8.