Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Lidé v referendech odmítají větrníky i soláry

Stát vůli lidí nerespektuje - OZE protlačí všude

Čím urputněji se stát snaží na sílu prosadit solární elektrárny nebo větrníky, tím víc se lidé staví na zadní a vymoženosti moderní doby jaksi odmítají. Krásně na to poukazují referenda proběhlá s podzimními volbami. Podle dat ministerstva vnitra se konalo sedm referend o této problematice a v naprosté většině lidé řekli obnovitelným zdrojům ne. Blbou zprávou je, že vůle lidu je „těm nahoře“ jako obvykle ukradená, protože se postupně mění zákony tak, aby se větrné i fotovoltaické elektrárny daly prosadit stůj co stůj, i když se bude zastupitelstvo stavět třeba na hlavu a odrážet se ušima. Pojďme se nyní podívat na otázky, o kterých se v obcích hlasovalo.


Nás si nekoupíte!

Rasoškách byla otázka položena takto: „Souhlasíte, aby obec vyjednávala s investorem v oblasti energetiky, pokusila se zajistit výhody pro obec a občany a uzavřela s ním takovou smlouvu, když benefity budou minimálně:

  • každý rok příspěvek na podporu obce ve výši 10 % rozpočtu obce,

  • každý rok kompenzace ceny elektřiny ve výši 10 000,- Kč za každé odběrné místo na území obce,

  • vybudování „edukativní“ stezky přes elektrárnu jako spojnici obcí Vlkov, Rasošky a Nový Ples včetně odpočinkových zón, vybudování fotovoltaické elektrárny na obecní budově.“

Ani takto „lákavá“ nabídka spojená s pokusem o uplacení občanů neuspěla. Přes 71% lidí řeklo ne.

Referendum v Rasoškách bylo propojeno s referendem v Novém Plese. Tam se obyvatelé vyjadřovali k tomuto dotazu: „Souhlasíte s tím, aby Zastupitelstvo obce Nový Ples podnikalo v rámci své samostatné působnosti kroky směřující k podpoře výstavby FVE na zemědělských pozemcích v katastru obce Nový Ples, ve vzdálenosti minimálně 400 metrů od zastavěného území obce směrem na Rasošky a s tím související kroky směřující k uzavření plánovací smlouvy s investorem stavby?“ Proti bylo taky přes sedmdesát procent místních.

Zajímavě byla otázka položena v Jamném: „Souhlasíte s výstavbou větrné elektrárny v katastrálním území obce Jamné u Jihlavy za předpokladu, že tato větrná elektrárna bude ve vlastnictví obce Jamné u Jihlavy?“ Nicméně ani tato možnost lidi nezaujala, proti bylo skoro 60% zúčastněných.

Stručná otázka, stručná odpověď (NE)

V Mirovicích se s otázkou nepatlali, zněla takto: „Souhlasíte s plánovanou výstavbou fotovoltaické elektrárny v katastrálním území Touškov?“ Lístek s textem „NE“ do urny vhodilo bezmála 90% občanů. Podobně struční byli v Křižanech: „Souhlasíte s výstavbou větrných elektráren na území obce Křižany?“ Tam ale lidi nejsou tak jednotní. Ne řeklo jen 50,14% hlasujících. Podobně to dopadlo v Dalečíně, kde se rozhodovali o tomto pokynu pro zastupitele: „Souhlasíte s umístěním 2 větrných elektráren v katastrálním území Dalečína?“ (Proti bylo přes 59%).

Někde větrníky lidi nezajímají

V září se konala taky dvě referenda, ke kterým nepřišlo dost lidí, resp. dost jich nehlasovalo pro ANO nebo NE. Bylo to v Bulovce, kde lidé měli odpovědět na následující oznamovací větu (nikoliv otázku, což je zvláštní): „Souhlasím s výstavbou větrných elektráren ve správním území obce Bulovka.“ K urně přišlo jen 37,5% oprávněných, což stačilo pro platnost, ale ne pro závaznost.

V Kynšperku nad Ohří přišlo lidí ještě méně (okolo 34%, referendum nemohlo být ani platné, natož závazné). Lidé přitom hlasovali o otázce, která byla prakticky totožná, jako jinde: „Souhlasíte s tím, aby na území obce Kynšperk nad Ohří, v katastrálním území Chotíkov u Kynšperka nad Ohří byly postaveny a provozovány větrné elektrárny a město zadalo změnu znění Územního plánu Kynšperk nad Ohří tak, aby umožňoval výstavbu větrných elektráren v tomto katastrálním území?“

Kde to dopadlo pro OZE dobře

V Rohozné se rozhodovali o následujícím: „Souhlasíte s tím, aby orgány obce Rohozná umožnily umístění jedné větrné elektrárny v katastrálním území Rohozná u Poličky?“ Pro bylo přes 76% místních. Šlo o jediné referendum konané v září 2024, jehož výsledek se přiklonil k OZE.Není mi jasné, čím se situace v Rohozné odlišuje od zbylých samospráv, ale buď jak buď, jedna vlaštovka rozhodně jaro nedělá. Jinde vstřícní nejsou, a dokonce ani neskáčí na špek těm, kdo jim slibují hory doly (no, spíš jen takové čučky), když se podvolí a na elektrárny kývnou.

Nepochybné je, že podobných referend bude přibývat a současně s tím pak bude narůstat zklamání lidí z toho, že jejich názor nikoho nezajímá. To není rozhodně dobré, jen to bude rozfoukávat další spory. Občané (někde i starostové a zastupitelé) budou naštvaní a pánové (a dámy) nahoře budou nadále bez mrknutí tvrdit, že bezvadnost obnovitelných zdrojů energie lidé doopravdy pochopili a souhlasí s tím, aby byly úplně všude. Současně budou pokračovat v narativu, že proti jsou jen nevzdělaní, pomatení a společensky nezodpovědní zpátečníci a podivíni, se kterými je třeba udělat krátký proces a v žádném případě jim nenaslouchat.

Přitom by jako ve všem ostatním šlo zvolit zlatou střední cestu – uvážlivou a přiměřenou, oproštěnou od balastu na obou stranách. Obnovitelné zdroje mají nepochybně své místo v území, ale proč mají být umisťovány v „převažujícím veřejném zájmu“ bez ohledu na cokoliv, to nepochopím.

P. S.: Ráda proto obcím, které se budou snažit výsledky negativních referend prosazovat, pomůžu. Bude to ale dost náročný boj, to je dobré vědět předem. Je to totiž záležitost ideologická, a to je vždycky problém.

  • Sdílet: