Proč Trump odmítá financovat Evropu?
priority Trumpovy administrativy v Evropě
Donald Trump odmítá platit Evropě luxus sociálního státu
Velká část evropské veřejnosti se ptá, proč americký prezident tak tvrdě odmítá zapojení USA do financování zbrojních výdajů na evropském kontinentu?
„Evropa by měla za Ukrajinu platit více“
„Členové NATO by měli přispívat 5% HDP ročních výdajů na obranu.“
Dvě Trumpova prohlášení mající stejný účinek jako náraz meteoritu.
Experti si lámou hlavu, zda jsou tato prohlášení zapřičiněna tím, že je americký prezident „transakční politik“ (tj. chce vydělat) nebo zda-li jde o snahu o zápis do historie anebo jeho koncentrací na Čínu. Ani jeden z těchto důvodů není podstatný.
Existují dva hlavní důvody, proč Trump nechce dál financovat Evropu.
První důvod: Bohatá Evropa obtěžkaná koulí obřích sociálních výdajů
Evropa po 2.světové válce byla zbídačená (až na výjimky jako bylo Švýcarsko nebo Švédsko, které na válce více méně vydělávaly). Po roce 1946 se spouští železná opona, za níž Stalinův Sovětský svaz instaluje po celé střední a východní Evropě komunistické totalitní režimy. Stalinův režim a jeho Rudá armáda ohrožuje celou západní Evropu. Začíná studená válka.
Kdo brání západní Evropu? Spojené státy.
USA se rozhodly v Evropě zůstat, vybudovat vojenské základny, vybavit vojenským vybavením a obsadit americkými vojáky. Přesněji VŠE ZAPLATIT.
Ekonomicky vyčerpaná Evropa po válce potřebuje obnovu, znovu jsou to USA, které přichází s Marshallovým plánem obrovské finanční pomoci celé západní Evropě.
Znovu VŠE PLATÍ USA.
Marshallův plán nastartuje ekonomiky západních zemí a samozřejmě z toho mají profit také Spojené státy, poněvadž se Evropa stává pro americké firmy zajímavým odbytištěm.
V příštích desetiletích si Evropa postupně zvykne na placení bezpečnosti americkými daňovými poplatníky, aniž by musela vynakládat nutné výdaje na zbrojení.
Od pádu železné opony je zjevné, že Američané zajišťují (=platí) obranu Evropě, aby si mohla v klidu budovat a platit robustní sociální systém. (EU dnes má jen 7% obyvatelstva planety, ale až 54 procent globálních sociálních výdajů!).
Můžeme se pak Donaldu Trumpovi divit, že požaduje zvýšení výdajů na obranu a odmítá platit Evropě luxus sociálního státu? (nemluvě o stamiliardových výdajích do dekarbonizace)
Vše se mění vpádem Putinových vojsk na Ukrajinu v únoru 2022. Putinova invaze odkryla naprostou nepřipravenost Evropy jak ve vojenské tak v průmyslové oblasti. Těžký průmysl Evropa v posledních dvou dekádách omezovala nejrůznějšími environmentálními regulacemi. A co je nejsmutnější, že tyto regulace a omezení včetně bankovního sektoru nezmizely ani tři roky po zahájení Putinovy invaze v roce 2022. Ekonomiky Francie, Velké Británie a také Německa jsou silnější než ruská ekonomika. (HDP Ruska odpovídá HDP Itálie)
Proto se Trump oprávněně ptá, proč mají USA nést nezanedbatelnou část vojenských výdajů války na Ukrajině, když se jedná o konflikt na evropském kontinentu?
Druhý důvod: Progresivistický establishment v Evropě
Druhým důvodem, proč Trump odmítá financovat Evropu je existence radikálně levicové progresivistické ideologie, která v Evropě (a také v USA) ovládla v posledních dvou dekádách politický establishment. V samotné EU jsou ideální podmínky k jejímu zhoubnému bujení (byrokratický aparát vždy těmto virusům přeje).
Progresivismus bezohledně prosazuje multikuturalistickou politiku otevřených hranic, v ekonomice radikální enviromentalismus reprezentovaný Green Dealem, ESG a emisními povolenkami. V mezilidských vztazích nastoluje kulturní války propagací sexuálních menšin, inkluze, atd. Progresivismus prosazuje vše, co Trump odmítá.
Proto progresivisté v USA i Evropě nenávidí Trumpa a vše co ztělesňuje:
Úspěch, sebevědomí, hrdost na USA, odmítání inkluze, socialistických a zelených regulací, ochranu hranic.
Již po prvním prezidentském mandátu v USA progresivisté dělali vše pro to, aby Trumpa zničili legislativně pomocí vykonstruovaných obvinění, astronomických pokut a mnohaletým vězením.
A ti samí progresivisté, typově úplně stejní lidé dnes ovládají EU a téměř celou Evropu.
Proč má Trump dotovat a platit za ty, kteří by si přáli jeho zničení?
Můžeme se pak Trumpovi divit, proč nechce finančně podporovat eurounijní vůdce a že EU je pro Trumpa větším nepřítelem než Putin nebo čínský komunistický vůdce?
Vždyť celá řada současných evropských politiků by mu ani ruku nepodala (jak se vyjádřil náš pan prezident).
Proto se i americký viceprezident J. D. Vance na bezpečnostní konferenci v Mnichově opřel do EU a celé Evropy a nikoliv do Číny nebo Putina. Američtí konzervativci považují progresivismus za nebezpečnější než Putinovy výboje.
Putinovi a čínskému komunistickému vůdci bylo víceméně jedno, kdo nastoupí v USA do prezidentského úřadu, jestli Trump nebo Harrisová. Putin a Si Ťin-pching nenávidí USA jako celek, nikoliv konkrétního prezidentského kandidáta.
Zato evropským progresivistickým elitám šlo o zvolení Harrisové a taky to dávali někdy hodně hlasitě najevo.
Proto Trump říká dost. Evropo, musíš si sama začít platit svou bezpečnost.
Jinými slovy klidně si v EU vymýšlejte klimatické cíle, emisní povolenky a jiné progresivistické zvrácenosti, ale plaťte si je ze svého, ne na úkor amerických daňových poplatníků.
Moralizujte si, ale za své, ne za naše, to je podstata Trumpova poselství.
A je jen na evropských lídrech, zda poselství pochopí.
V Evropě Trumpův postoj může nastartovat změnu, kterou tak toužebně očekáváme.