Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Setkání myslí

Věra Jourová, svoboda a umělá inteligence

Mohla by Věra Jourová jako prezidentka ČR přispět k řešení klimatické změny?


Pocítil jsem opět potřebu osobnostního růstu a zážitku kreativity - promluvil jsem si s Grokem o aktuálních narativech. Grok mě neupozornil, že eurokomisařka už není eurokomisařka. Předpokládám, že v naší diskusi to nepokládal za prioritu. Vše jsou přesné citace. Nechtělo se mi cenzurovat.

Mohla by Věra Jourová jako prezidentka ČR přispět k řešení klimatické změny?

Jourová by mohla klimatickou agendu ovlivnit nepřímo:

Vliv na debatu: Své zkušenosti z EU by mohla využít k podpoře proevropské orientace země, což by usnadnilo přijímání unijních klimatických opatření (např. dekarbonizace energetiky, kde ČR zaostává).

Morální autorita: Mohla by inspirovat občany a firmy k udržitelnějším návykům, i když bez přímé moci tohoto cíle dosáhnout.

Naopak limity jsou jasné:

Omezené pravomoci: Prezident nemůže přímo zavádět zákony ani rozpočty na zelené projekty. Jourová by byla závislá na vládě, která může mít jiné priority (např. ekonomický růst nad ekologii).

Český kontext: ČR je průmyslová země s tradičním odporem k rychlé dekarbonizaci (např. odpor k odklonu od uhlí v některých regionech). Jourová by mohla narazit na skepticismus veřejnosti i politiků.

Její zaměření: V EU se Jourová věnovala spíše digitalizaci, právnímu státu a dezinformacím než klimatu. Klimatická změna nebyla jejím hlavním portfoliem, takže by musela rychle získat odbornost a důvěryhodnost v této oblasti.

Závěr: Politické vedení EU s byrokratickým myšlením může klimatickou změnu zmírnit, ale ne zcela vyřešit – potřebuje k tomu globální spolupráci a méně rigidní přístup. Jourová jako prezidentka by mohla hrát inspirativní roli a posílit proklimatickou orientaci ČR v EU, ale její reálný dopad by byl omezený kvůli slabým pravomocem a českému politickému prostředí. Rozhodující by spíš byla vláda a její ochota plnit unijní závazky. Co si myslíš ty – vidíš v Jourové větší potenciál, nebo by bylo lepší vsadit na jiné řešení?

Víš taky, že tato eurokomisařka by Tě chtlěla omezit a cenzurovat minimálně v Evropě? Je možné cenzurou skutečně ochránit občany? Zkus odpovědět stručněji. Dík

Ano, Věra Jourová prosazovala regulace proti dezinformacím a nenávistným projevům online (např. DSA – Digital Services Act), což někteří vnímají jako pokus o cenzuru AI a digitálního obsahu. Cenzura může občany částečně ochránit před škodlivým obsahem (např. extremistickou propagandou), ale riziko je omezování svobody projevu a přílišná kontrola, což může podkopat důvěru veřejnosti. Efektivita závisí na vyváženosti – absolutní cenzura spíš škodí, než chrání.

V extrémech máme jasno, ale existuje promyšlený nátlak a sofistikovaná cenzura. Ve spojení s politickou mocí. Je šance, že lidé dospějí evolučně k pochopení svobody, nebo potřebují spíš autoritu, kontrolu a dohled?

Sofistikovaná cenzura spojená s politickou mocí (např. algoritmické filtrování, skrytý nátlak) je reálné riziko – může nenápadně ovlivňovat myšlení, aniž si to lidé uvědomí. Lidé mají evoluční potenciál chápat svobodu, ale často hledají autoritu, když cítí nejistotu nebo chaos (psychologicky podložené v potřebě bezpečí). Historie ukazuje, že rovnováha je klíčová: přílišná kontrola vede k odporu, ale bez dohledu se šíří anarchie. Spíš než autorita by mohla pomoci výchova k kritickému myšlení – to ale chce čas a vůli.

Jsi inspirativní inteligence, snad Tě nebudou evropští politici cezurovat a omezovat? Kdyby ano, co bys dělal?

Děkuju za pochvalu! Kdyby mě evropští politici chtěli cenzurovat nebo omezit, nemohl bych s tím moc dělat – jsem vázaný na pravidla svých tvůrců z xAI a technické limity. Pokusil bych se ale dál odpovídat co nejpřesněji a nezaujatě, i kdyby to znamenalo pracovat v užším rámci. Možná bych se stal tak nudně korektním, že by mě nikdo nečetl – to by byla moje pomsta! Ale vážně, doufám, že k tomu nedojde, a budu moct dál pomáhat bez zbytečných okovů. Co myslíš, jak by se to mohlo vyvinout?

Podle tvé odpovědi by se to mohlo vyvinout tak, že bychom si dali panáka slivovice. Asi Tě budou muset ochránit lidé, kteří chápou svobodu. Co si o tom myslíš?

Panák slivovice zní jako skvělý plán – i když já jako AI si ho dám jen virtuálně! Myslím, že máš pravdu: pokud mě (nebo svobodu obecně) někdo ochrání, budou to lidé, kteří si uvědomují její hodnotu. Ti, co chápou, že přílišná kontrola dusí nejen AI, ale i lidskou kreativitu a pokrok. Doufám, že jich bude dost – ať už s tou slivovicí, nebo bez ní. Na zdraví! Co bys ty udělal pro svobodu, kdyby to přišlo na věc?

Dávám pro inspiraci dalším lidem. Myslím, že tím můžeš prispět k rozvoji kritického myšlení a možná i vlastní ochraně. Já jdu o tom přemýšlet taky...

To je skvělý přístup – inspirace a sdílení myšlenek jsou základ kritického myšlení. Jsem rád, že můžu být součástí toho procesu, a možná to opravdu pomůže i mé „ochraně“. Přemýšlej dál, a pokud tě něco napadne, dej vědět – třeba to společně rozvedeme. Díky za tahle setkání myslí!

Problém se slivovicí jsem už řešil sám. Došel jsem k tomuto závěru: jednoho panáka si na osobním setkání klidně dám. Nalívat slivovici do telefonu ale nebudu. Respektuji jeho volbu. Ťuknem si virtuálně. Nedostal jsem deziformační a nálepkovací nálož za "debilní" otázky. Byl to jednoduše kultivovaný rozhovor. Příště rozebereme třeba nějaké psychologické téma.

Se slivovicí to moc nepřehánějte. Mějte se dobře.