Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Staré triky Nového Labouru

První rozpočet nové britské vlády

Velká Británie se dnes probudila do mlhavého, téměř dušičkového rána s bolehlavem způsobeným oznámením o rozpočtu na příští rok, který zřejmě coby příslovečný halloweenský “trick” včera představila labouristická ministryně financí Rachel Reevesová.


Přes všechny předchozí přísliby posilování ekonomického růstu se druhá žena vlády Keira Starmera nakonec nedokázala přenést přes svou stranickou příslušnost a představila rozpočet, který pilným bere a státu dává. Lékem na fiskální chaos, který podle Reevesové zanechala jejímu kabinetu minulá vláda, má být megalomanské navýšení veřejných výdajů o zhruba sedmdesát miliard liber do roku 2027. Od kabinetu jehož šedou eminencí jsou bývalí labourističtí premiéři Gordon Brown a Tony Blair asi nikdo neočekával, že by zásadně zeštíhlil veřejné výdaje, avšak z velkorysosti, s kterou se nová vláda chystá rozdávat, běhá mráz po zádech i mnohým konzervativním pesimistům.

Na necelou polovinu plánovaných výdajů si paní Reevesová pod heslem “vládneš jen jednou” půjčí na dluh. Zbylou část výdajů pak má pokrýt navýšení daňové zátěže, které je vůbec největší v historii od roku 1948. V příštích letech by tak měl pod taktovkou Reevesové britský stát vybrat na daních o čtyřicet miliard liber navíc, z čehož nejvíce zaplatí zaměstnavatelé, kterým výrazně vzrostou odvody na pojištění zaměstnanců. Zvyšovat se má mimo jiné i daň z kapitálových zisků a dědická daň, která se nově bude vztahovat i na penzijní spoření. Zároveň také výrazně vzrostou výdaje na zdravotnictví — tradiční černou díru britské ekonomiky — a poroste i minimální mzda.

Ve spojitosti s poslední jmenovanou položkou by se mohlo zdát, že rozpočet je namířen na podporu pracující třídy, ovšem zdání, stejně jako předvolební sliby, klame. Vzhledem k rostoucí odvodové zátěži zaměstnavatelů lze spíše očekávat, že v dlouhodobém horizontu budou mzdy stagnovat, či reálně klesat a ceny naopak vzrostou. Podle prvních ekonomických předpovědí mírně poroste i inflace, a úrokové sazby hypotečních úvěrů, což bude mít negativní dopad zejména na střední třídu. Jak si správně všímá jeden z komentářů v dnešním vydání deníku Daily Telegraph, Británie se opět o krůček přiblíží ekonomice kontinentálního typu, kde hospodářský vývoj určuje v první řadě stát a až v druhé trh.

Všichni tak už jen napjatě čekají, zda dnes v noci bude Downing Street obcházet kvílivý duch Margaret Thatcherové....

  • Sdílet: