Trumpova cla: Reakce z Alberty
Severoamerická obchodní válka
Jakkoli jsou kanadští politici zklamáni a roztrpčeni nařízením prezidenta Trumpa zavést na import z jejich země 25% a 10% (na energetické zdroje) cla, mnozí zachovávají chladnou hlavu.
Uvědomují si, že silná gesta zemi nepomůžou. Je zapotřebí reagovat racionálně. K těmto politikům patří i konzervativní premiérka provincie Alberta Danielle Smithová. Jde o to, aby odezva na Trumpův počin příliš nepoškodila obecně Kanadu a z pohledu premiérky Smithové Albertu, která je v rámci federace velmocí v oblasti těžby ropy a zemního plynu. Drtivou část své produkce vyváží do Spojených států. Což se nyní může jevit jako problém.
Premiérka Smithová publikovala 2. února 2025 v celokanadských novinách National Post článek „How Team Canada can overcome Trump tariffs“, v němž se zamýšlí nad tím, jak „Team Canada“ může překonat nejnovější americká cla. („Team Canada“ je vládní politická iniciativa zaměřená na aktuální výzvy, které se země týkají.)
Hned v úvodu nenechává D. Smithová nikoho na pochybách, že je Trumpovým rozhodnutím velmi zklamaná. Je si jistá, že toto rozhodnutí poškodí spotřebitele na obou stranách hranice, stejně jako firmy a zaměstnance a naruší důležité historické přátelství mezi oběma národy. Premiérka ovšem rozumí prezidentovým obavám ohledně fentanylové krize a ilegální migrace, ale jedním dechem dodává: „My v Kanadě sdílíme stejné obavy a od jeho zvolení tvrdě pracujeme na tom, abychom se stali partnerem Američanů a ostře proti těmto nezákonným aktivitám zakročili.“
Autorka konstatuje, že zahájení celní války je porušením obchodní dohody podepsané mezi oběma zeměmi během prvního Trumpova prezidentství a není ospravedlnitelné. Kromě toho problémy, které Trumpa trápí, nevyřeší. Připomněla, že Kanada odpověděla vlastními protitarify na dovoz konkrétního zboží z USA. Jakkoli tento druh reakce podporuje, realisticky upozorňuje, že celní válka s jižním sousedem poškodí miliony kanadských rodin, zaměstnanců a podniků. Proto apeluje: „Jako premiérka Alberty vyzývám své kolegy premiéry, předsedu vlády a všechny naše národní vůdce, aby co nejvíce deeskalovali rétoriku a hledali diplomacii a politickou advokacii jako náš primární nástroj k vyřešení tohoto konfliktu.“ Je přesvědčena, že na diplomacii opravdu záleží, neboť trvalé diplomatické úsilí a politická advokacie ze strany provinční vlády v Albertě v posledních několika měsících byly hlavním důvodem, proč na kanadské energetické zdroje včetně ropy, plynu, kritických nerostů (nerosty klíčové pro strategicky důležité sektory ekonomiky), elektřinu a uran bylo uvaleno pouze 10procentní clo, což ušetří po celé zemi desítky tisíc pracovních míst. Soudí, že „klidná a logická diskuse je mnohem účinnější než rétorika „drsňáka“ (tough guy), pakliže jednáme s pomýleným spojencem, který nám uškodil“.
Sama jde příkladem. Ještě v tomto měsíci se hodlá vydat do Washingtonu, DC. Jednak aby se zúčastnila Konvence republikánských guvernérů, jednak aby navštívila desítky volených představitelů a administrativních úředníků. „Nikdy nepřestanu vyprávět příběh Alberty a Kanady našim přátelům a spojencům jižně od hranic. Vyzývám všechny zvolené kanadské vůdce, aby udělali totéž,“ říká a dodává, že kanadsko-americké přátelství má zásadní a trvalý význam. Současně hodlá pokračovat v úsilí vlády v Albertě, aby byl jmenován federální zmocněnec pro pohraničí, který by koordinoval zabezpečení hranice, pokud jde o boj proti nelegální migraci a pašování drog oběma směry. Rovněž trvá na splnění závazku Kanady vůči NATO, že bude do roku 2027 vydávat na obranu dvě procenta HDP. Otevřeně konstatuje: „Tyto věci by se měly udělat pro bezpečnost všech Kanaďanů bez ohledu na náš obchodní spor se Spojenými státy.“
Kanadské výzvy
Jako představitelka provincie, která stojí v opozici proti nynější liberální federální vládě, nešetří kritikou poměrů a politiky Justina Trudeaua. Podle ní přehlídka protienergetických politik Ottawy, byrokracie v oblasti rozvoje zdrojů, nedostatek investic do ozbrojených sil a měkké zákony proti trestné činnosti zanechaly Kanadu v neuvěřitelně zranitelném a ekonomicky a politicky oslabeném postavení. Konkrétně zmiňuje vládou zablokovanou výstavbu plynovodu BC Northern Gateway a regulace, které vedly ke zrušení plynovodu Energy East, váhání při schvalování budování terminálů a plynovodů LNG a investiční nejistotu vyvolanou federální vládou, v důsledku čehož téměř veškerý export ropy z Alberty směřuje do Spojených států, a proto je Kanada v aktuálním sporu s Trumpem víc zranitelná.
A řešení dle premiérky? Známe ten přístup i v Evropě od kritiků Green Dealu. D. Smithová je toho názoru, že má-li Kanada jako země znovu vzkvétat a řídit svůj osud nezávisle na činech jiných států, musí přestat omezovat vlastní prosperitu a působit si ekonomické rány. Kanada se musí spojit v bezprecedentním úsilí skutečně uvolnit obrovský ekonomický potenciál, kterým disponuje. Proto vyzývá federální vládu a ostatní provinční premiéry, aby okamžitě zahájili úsilí o urychlené vybudování více ropovodů a plynovodů vedoucích na východní, západní a severní pobřeží a o vybudování nových pobřežních terminálů LNG, přičemž je třeba využít ocel vyrobenou v Quebecu a Ontariu a zaměstnat dělníky z celé země. Dále vyzývá k těžbě kritických nerostů v každé provincii a na každém teritoriu a urychlení schvalovacích procesů. Podle ní je zapotřebí osvobodit podnikatelského ducha národa snížením absurdně vysokých daní, omezením byrokracie a jednou provždy odstraněním meziprovinčních obchodních bariér.
Šéfka albertské vlády uzavírá: „Náš národ může překonat hrozivé ekonomické výzvy, které nás čekají. Ale můžeme to udělat pouze tehdy, když se začneme chovat jako zdravá a fungující země, která podporuje každou provincii ve vývoji, výrobě a vývozu jejich nejlepších zdrojů a produktů do celého světa. Bariéry musíme bořit – ne je vytvářet, jak jsme to příliš dlouho dělali. Kanada se tak může stát jednou z nejvíce prosperujících a nejvýkonnějších zemí na světě.“ A takovou, podle ní, má podobu skutečný „Team Canada“.
Volně podle portálu National Post, odkaz:
https://nationalpost.com/opinion/danielle-smith-heres-how-canada-can-stop-making-things-worse