Syrští uprchlíci by rádi dosáhli na ochranu poskytovanou Ukrajincům
Všichni vítejte, my to zvládneme!
Když jsem včera psala o absurdním rozhodnutí NSS (český soud za výsledek ale tak úplně nemůže, musel totiž respektovat právo EU) nutícím Českou republiku, aby dovolila každému Ukrajinci, který o to bude stát, aby se do naší republiky kdykoliv přestěhoval se všemi s tím spojenými výhodami, byť si původně vybral k pobytu jinou zemi EU, říkala jsem si, že je to na draka z jednoho jediného důvodu - určitě se brzy začnou o tutéž možnost soudit uprchlíci třeba ze Sýrie. Argument, proč jim to nedovolit, přitom jaksi nemáme.
Nářky nad tím, jak jsou Ukrajinci upřednostňovaní před ostatními nebohými migranty se začaly objevovat hned v roce 2022. Jejich tok neustává ani v roce 2025. DW třeba píše: "While Ukrainian refugees in Europe can take short trips home without a change in protection status, Syrians cannot. Activists say temporary visits would help Syrians rebuild their homes and encourage voluntary returns."
Lidskoprávní aktivisti neváhají vyhrožovat soudy: "Russia’s war of aggression in Ukraine may present a world-historical moment. The mass displacement it has produced has torn apart families and upended millions of lives. Neighboring States have responded with incredible generosity and the EU has made history by invoking the TPD. But not everyone fleeing to Europe is being treated the same. As distinctions are made based on grounds such as race, nationality, religion or other status and become disproportionate to legitimate State objectives, they rise to the level of discrimination. Refugees and other migrants should use the law to force equal treatment. International and regional non-discrimination law can be used as a lever to hold States to account and remedy these various forms of potential or ongoing discriminatory treatment. Litigation – in national courts, in the ECtHR and before international human rights treaty bodies and Human Rights Council Special Procedures – could pressure States to ensure even-handed treatment of refugees. Approaching courts in the midst of broad and protective action promises improvement in the humanitarian response and welcome precedent for future crises."
Hloupé je, že mají v podstatě pravdu. Z jakého důvodu mají mít ukrajinští uprchlíci o tolik lepší postavení než ostatní, se dá jen těžko vysvětlit něčím jiným než diskriminací. Řekla bych, že existuje velké riziko, že nejpozději ESLP skutečně dovodí, že k nerovnému zacházení dochází a bude žádat, aby státy postavení uprchlíků srovnaly - samozřejmě na úroveň Ukrajinců. Možná už nějaký spor běží, to nevím, dohledat se mi to v rychlosti nepodařilo.