Co, když se „vykašleme“ na Ukrajinu?
válka na Ukrajině
Čím opravdu netrpíme, je nedostatek analýz a úvah vycházejících z nutnosti Ukrajinu v jejím boji proti Rusku podporovat v co možná největší míře. Jejich společným jmenovatelem je obvykle to, že autorům je v zásadě úplně jedno, jak to celé dlouho bude trvat a hlavně to, kdo to bude platit. Do té míry považují tažení proti Rusku za životní prioritu. Možná to bude trochu i tím, že ukrajinský konflikt začal v médiích živit spoustu lidí. Představme si ale situaci, kdy Západ Ukrajinu postaví před hotovou věc: domluv se s Ruskem, jinak končí platby i dodávky. Nebo to uděláme my. Můžeme to nebo bychom měli po našich politicích chtít?
Pád Saigonu
Začněme nejsmutnějším scénářem: v případě, kdyby USA a západní Evropa postupně ukončily dodávky zbraní a přestaly dotovat podstatnou část ukrajinského státního rozpočtu, Ukrajina by se samozřejmě ocitla v nezáviděníhodné situaci. Nejen že by musel Kyjev úplně vzdát myšlenky na ofenzívu, ale naopak by se časem opět dostal pod ruský tlak. V lepším případě by se Rusko spokojilo s tím, co na východě Ukrajiny dobylo, v horším bychom opět viděli tanky před Kyjevem. A porobenou zemi. To vše by se mohlo odehrát během 5 let. Něco jako pád Saigonu. Samozřejmě ve spojení s masovou migrací k nám.
Na druhé straně je velkou otázkou, co vlastně by ruské „vítězství“ znamenalo. A zda by Moskva spíše netlačila na svou původní vizi: mít na Ukrajině klíčový vliv uplatňovaný prostřednictvím poplatné politické reprezentace. Genocida? Rusifikace? Vojenská posádka v každém městě? Gulag pro miliony Ukrajinců? Nebylo by to pro Rusy snad ještě náročnější, než se schovávat za minovými poli na Donbasu? Něčemu takovému se věřit nedá. Nesnažilo by se Rusko spíš o předstírání ukrajinské autonomie, a nenechalo vše v zásadě na někom jako ukrajinském Lukašenkovi? Měli by se Ukrajinci nutně materiálně hůře, než se měli? Kolik z nich by už dnes raději volilo právě tuhle variantu? Určitě ani jeden?
Grant na ukončení války
Existují ale jistě také další možnosti. Ukrajina může dostat od Západu čas a některé záruky. V takovém případě by měli Ukrajinci třeba rok čas na to konflikt ukončit jednáním s nadějí na základní bezpečnostní záruky po skončení střelby. I tato nebo podobná, méně radikální varianta ukončení protektorátu nad Ukrajinou, je rovna kapitulaci, nebo částečné kapitulaci, rozhodně nejde o vítěznou strategii. Ukrajinci by ztratili území, ale mohli by si vytvořit podmínky pro obranu a zvýšit pravděpodobnost udržení „západního“ charakteru větší části Ukrajiny.
Možností je i „Mnichov“. Míní se tím varianta, kdy USA po dohodě s Ukrajinou nebo bez ní více či méně otevřeně (aby to nebyl Mnichov) domluví mír nebo „cease-fire“ s Ruskem, dost možná také s Čínou, která zatlačí na Rusko, kdo ví. Dojde-li k tomu v kontextu snahy se z konfliktu na Ukrajině vyvázat, nikoli na ruskou žádost, případně v nějaké rovnováze těchto příčin, pak to bude samozřejmě nejen částečná ukrajinská kapitulace, ale také ohromná západní ostuda. Mír s nadějí na trvání by to ale byl. A nejen to: také nikoli nezasloužená lekce podobná americkému fiasku v Afghánistánu. Ovšem s tím, že Západ by už na Ukrajině zřejmě zůstal, nebo zůstat mohl.
Banderizace
Obě výše uvedené formy ukončení prolévání krve a absolutního protektorátu západních zemí nad Ukrajinou (který by přešel v protektorát částečný, ale možná ne nekonečný) nepochybně musí narazit na ukrajinskou hrdost. Větší ústupek Rusku může vyústit ve spektrum politických událostí a změn, od překreslení ukrajinské politické scény až po reálnou variantu ukrajinské občanské války a převzetí vlády (nebo udržení?) v rukou junty, buď naladěné na „soukromou“ válku Ukrajiny proti Rusku nebo na mír s ním a potlačení opozice v zemi. Otázkou samozřejmě je, zda nás má možnost výrazné destabilizace Ukrajiny odrazovat od dalších myšlenek, jak se z Ukrajiny vrátit domů.
Co nám vlastně – aspoň ve zkratce – nabízí naše válečná strana? Jistě jste si již všimli, jak naši analytici zvaní do televizí začali připouštět zamrzlý konflikt, opotřebovávací válku apod. Jinými slovy, další léta toho, co vidíme od února 2022. Dokonce – to je snad ještě pozoruhodnější – už téměř nikdo z analytiků nepracuje s variantou ekonomického zhroucení, rozpadu Ruska, návratu uprchlíků apod. Všech těchto nadějí (s výjimkou návratu uprchlíků domů) byli se začátkem ukrajinské ofenzívy více než plní. Definitivní ránu nejen českému válečnému optimismu zasadilo nedávné nepřizvání Ukrajiny do NATO.
Ukončit předstírání ukrajinské suverenity
Můžeme dále předstírat, že Ukrajina existuje jako něco víc než subjektivní národní a geografický pojem. Ekonomicky a po stránce schopnosti obrany je ale Ukrajina klasickým protektorátem, otevřeným geopolitickým problémem, který jsou povinny řešit relevantní mocnosti v jeho sousedství a s určujícím vlivem na něj. Je to vinou zbytečné ruské agrese, jíž předcházely stejně nesmyslné, zbytečné a ideologicky patologické ingerence Západu do ukrajinských věcí. Poskytování českého letadla (a trička) ukrajinskému prezidentovi je vlastně jeho trapným symbolickým ponížením, celou situaci ale ilustruje.
Za takových okolností, zvláště pokud delší čas probíhá úsilí o restauraci Ukrajiny, nejsou myšlenky na pokud možno důstojné ukončení ukrajinské státní suverenity blasfemií. Naopak. Ukrajinu lze v zásadě zachránit, zřejmě menší, je možné nezbavit ji důstojnosti i budoucnosti, a především je možné nebrat ukrajinským dětem otce, protože jinak nebude, kdo by zuboženou zemi opět budoval. Jiné než Pyrrhovo vítězství možné není. Už teď se stalo realitou. Ukrajina musí vzít, co se jí dá. Pravděpodobně budeme překvapeni i tím, jak snadno a rychle se – vyvineme-li na Kyjev tlak – půjde domluvit. Sami Ukrajinci nás o to nikdy nepožádají. Taková je logika věci.