Investiční doporučení - hlavně
Bitcoin
Jestli jsem na nějakou svou myšlenku hrdý, pak na tu, že blbost je obecně velmi podceňovaná, a mnoho lidí se na ni dívá spatra jednoduše proto, že nechápou její hlubší význam. Je přece obecně známo, že blbost představuje základní algoritmus, na kterém stojí celá organizace přírodního výběru. Evoluce je proces, který nepřetržitě provádí výběr z možností generovaných náhodnými genovými mutacemi, přičemž vnější tlak prostředí tyto genetické experimenty podrobuje selekci. Stručně řečeno, kombinace Darwina a Mendela. Aby mohla vzniknout a v přirozeném prostředí obstát nová verze života, musí být vygenerováno množství životních forem, které jsou nevhodné, špatné a z pohledu života doslova „blbé“.
Každá dosud úspěšná, chytrá a životaschopná životní forma vděčí za svůj dočasný úspěch mnoha svým blbějším předchůdcům, kteří v procesu adaptace neuspěli. To je princip evoluce, který byl mnohokrát experimentálně ověřen a se kterým mají problém pouze někteří fundamentalisté a kreacionisté.
Richard Dawkins ve své knize Slepý hodinář extrapoloval gen jako základní jednotku přírodního výběru z přírody na společnost a pouze pro potřeby popisu společenského dění nahradil gen memem. Principy, kterými se chování memu projevuje, jsou však stejné jako u genu: generování blbostí, adaptace a selekce dočasně nejvhodnější formy memu. Jak prosté a zároveň inspirativní, pokud se člověk snaží pochopit některé projevy dnešní doby.
Mem je něco jako jednoduchá myšlenka, intelektuální vir, který nakazí lidskou mysl a pak se šíří s intenzitou a silou odpovídající jeho virulentnosti. Každý mem je tedy různě infekční. Ty, které jsou nejvíce infekční, se šíří nejrychleji a kolonizují i nejvíce obětí. V myslích lidí pak po zahájení infekce dochází k dialektické alchymii, kdy mem ovlivňuje gen a gen zase mem, a vzniká něco nového. To je ten stále nejasný vztah mezi hmotou a vědomím, descartovský dualismus jako prokletí i požehnání českých diskoték, barů, pražských kaváren, politických sekretariátů a redakcí.
Já to vnímám tak, že v našem mediálním prostoru už několik let kulminuje takové množství pitomých a blbých memů, že si toho musí všimnout i malé dítě. Na první pohled to může někoho rozladit a vyvolat pocit beznaděje. Já jsem však optimista a v každém zdánlivě pitomém textu nebo projevu vidím jen spermatický koktejl s potenciálem generování nějaké životaschopné ideje. Proto také mimochodem píšu. Pro jistotu ale radím při čtení a poslouchání různých názorů postupovat s opatrností, jako když se pohybujete ve vysoce infekčním prostředí. Často si myjte ruce a obecně dodržujte správné hygienické návyky.
Z principu a hlubšího vhledu do pochopení významu blbosti v koloběhu života jsem tudíž krajně nedůvěřivý vůči všem osobám, které se vydávají za zosobnění poznání všeho druhu a nestydí se rozdávat rozumy na všechny strany. Zároveň mě však, poučeného pochopením základního mechanismu přírodního výběru, uklidňuje vědomí přírodního cyklu, kdy nejlepší okurky se vypěstují na půdě nejvíce hnojené.
Co však dělat v mezidobí? Já to vidím tak, že i přes bezprecedentně vysoké valuace americký akciový trh stále nabízí zajímavé investiční příležitosti. Moc to nekomplikujte a jděte na jistotu, nejlépe index S&P, pokud chcete klidně spát a máte dostatečně dlouhý investiční horizont. S Bitcoinem opatrně.
Disclaimer: Tento materiál má pouze informační charakter a nepředstavuje investiční doporučení. Minulá výkonnost investic není zárukou budoucích výnosů. Investice na finančních trzích mohou být rizikové a hodnota investice se může snižovat i zvyšovat. Před učiněním jakéhokoliv investičního rozhodnutí se obraťte na kvalifikovaného finančního poradce.