Machiavelli a současnost
Každý začínající politolog zná Machiavelliho Vladaře. Je to základní, elementární četba, kterou musí důkladně zvládnout každý adept studia politologie, aby vůbec mohl na tento obor udělat přijímací zkoušku. Lidé, kteří se zajímají o jiné oblasti, však s tímto textem nemusí být tak důvěrně obeznámeni. Tak jen stručné připomenutí.
Vladař popisuje umění moci – je to emocí a ideálů zbavený návod, jak získat a udržet si vládu nad ostatními. Smyslem konání Vladaře není nastolení nějakého ideálního stavu pro ostatní, ale cynické a promyšlené použití jakýchkoliv prostředků pro dosažení vlastních cílů. Dobré shrnutí základních myšlenek můžeme nalézt například na Wikipedii.
"Podle Machiavelliho je politika umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Moc ve skutečnosti nemá žádné teologické ani etické zdůvodnění. Aby vládnoucí zvítězili, musí být bezohlední. Politická věda se má tedy zabývat tím, co je, a nikoli tím, co by mělo být. To je nová politická filozofie, zcela oddělující politiku od etiky. Dále je pro Machiavelliho úvahy typické, že vychází z přesvědčení, že i když se časy mění, lidé zůstávají v podstatě stejní. Nepřijímá tedy myšlenku o zdokonalování lidstva a člověka. Od lidí se podle Machiavelliho dá očekávat spíš zlo; k dobrému musí být vedeni nebo i donucováni."
Jak by Machiavelli uvažoval, kdyby byl dnes v situaci demokraticky zvolených vládců? Jaké rady by asi dal někomu, kdo by celkem bezskrupulózně hledal jen vlastní prospěch a chtěl si udržet moc všemi prostředky? Odpověď je asi dost snadná. Správný prostředek je ten, který pomůže moc uchovat a o něco prodloužit. Lepší prostředek je ten, který pomůže moc zvětšit a uchovat ještě déle. Máme ale demokracii a zákon, a tam se moc střídá pravidelně podle vůle voliče, zní námitka. Machiavelliho by ale tato námitka nejspíš dost pobavila. Pro každého kreativního politika vždy a za každých okolností existují prostředky, jak si moc udržet. Jako dobrý nápad by mu zcela jistě připadlo zavedení termínů "informace" a "dezinformace" – s tím se dá leccos podniknout – a jako zcela bezkonkurenční by shledal opakování voleb podle toho, zda byly vyhodnoceny jako zmanipulované, nebo nikoliv. To je naprosto geniální způsob, se kterým se dá pořídit cokoliv. Myslím si, že jeho rady by byly celkem přímočaré a logické.
Naštěstí svět je dnes zcela jiný a zejména díky pokroku ve společenských vědách všichni dobře víme, že jeden z hlavních předpokladů Machiavelliho – že i když se časy mění, lidé zůstávají v podstatě stejní – a také, že od lidí se dá očekávat spíš zlo, neplatí. Lidé jsou dnes totiž mnohem chytřejší a lepší. To ale Machiavelli, který žil někdy před pěti sty lety, nemohl tušit.
Pro mě je hlavním argumentem proti tomu, abych lidi chápal jako lhostejné, zmanipulovatelné ovce, se kterými tak trochu počítá Machiavelliho Vladař, výsledek posledních voleb. K moci se tehdy dostala koalice, která do vedení státu přivedla kompetentní, slušné a vzdělané představitele a založila tak základ pro další rozkvět naší vlasti.
Dále je snad nad slunce jasné, že v případě jakýchkoliv machinací máme Senát a Ústavní soud, kteří by se již postarali o to, aby jakýmkoliv současným Machiavellům zašly choutky a spolu s očima a ušima naší demokratické společnosti - BIS se nemáme čeho bát.
Zdroj: Wikipedia