Místo „digitalizace svobodné demokracie“ přišla „DICKitalizace (Fi)jalové Hooligenokracie“
Fialova „hooligenokracie“
V posledních letech jsme svědky fenoménu, který bychom mohli nazvat „DICKitalizací“, což není nic jiného než zvulgarizování státní správy a politického života v naší zemi.
V době, kdy digitalizace slibovala zefektivnění a transparentnost, se paradoxně ocitáme v situaci, kdy se veřejná diskuse stává čím dál tím více vulgarizovanou. Místo avizované „digitalizace svobodné demokracie“ přišla nepoptávaná „DICKitalizace (Fi)jalové Hooligenokracie“.
Podobně jako v procesu digitalizace, kdy technologie měly usnadnit přístup k informacím a zlepšit komunikaci, jsme svědky opaku: ztráty smyslu pro odpovědnost a etiku v diskurzu. Místo důrazu na kvalitu a konstruktivní přístup k debatě se čím dál tím častěji setkáváme s povrchními a vulgárními výrazy, které zastiňují důležité otázky a diskuze. Tento jev asi nejlépe ilustruje tričko s nápisem „Fuck Putin“ a vyobrazeným ukrajinským prostředníčkem (z kampaně Dárek pro Putina, které navrhl slovenský designér Dodo Dobrík, a které bylo zařazeno do sbírek Vojenského historického ústavu, jako odraz této doby), které se stalo nejen provokací, ale i symbolem kultury, kde vulgarita přebírá vedení.
Ať už se nám to líbí nebo ne, vláda Petra Fialy se stala symbolem této „(Fi)jalové hooligenokracie“. Selhala v hodnotové politice a byla převálcována módními trendy ze sociálních sítí, které se zaměřují na povrchnost a populismus místo skutečných hodnot. „Hooligenokracie“, místo demokracie, přináší kulturu, v níž vítězí vulgární populismus a politické diskuse se stávají soubojem, kde formální fráze a provokace přebírají prim. Volby se proměnily v gladiátorské zápasy, kde je obsah vytlačen na vedlejší kolej a vítězství závisí na tom, kdo je schopen vyprodukovat nejhlasnější a nejprovokativnější výrok.
Jalovost současné vlády se projevuje nejen v její neschopnosti plnit sliby, ale také ve ztrátě smyslu pro hodnoty, které by měly být základem demokratického systému. Místo otevřené a věcné diskuze jsme svědky frašek, které znevažují politiku jako takovou a odrazují občany od aktivní účasti v demokratickém procesu. Tento proces jalovosti, kdy se veřejná diskuse degraduje na povrchní výměnu urážek a sloganů, odráží širší trend v naší společnosti, kde je čím dál tím těžší nalézt společnou řeč a rozumně debatovat o klíčových otázkách.
„DICKitalizace“ se tak stává varovným prstem, ukazujícím na to, že místo k odvážným a zásadovým rozhodnutím kráčíme k trivializaci, kde je vše zjednodušené a zvrhlé. Je načase se zamyslet nad tím, co „DICKitalizace“ pro naši společnost znamená. Je načase hledat cesty, jak se vrátit k hodnotám, které tvoří základ naší demokracie, a odmítnout vulgaritu, jež se snaží ovládnout naše veřejné diskurzy. Zasloužíme si lepší politiku, než jakou nám momentálně servírují.
Čtěte na podobné téma:
Fialova „hooligenokracie“: „Divoká karta“ Novotný, „FCKPTN“ Gregor a „roš katan“ Foltýn