Organizace spojených národů požaduje od Kuby vysvětlení pro obvinění z pracovního otroctví při lékařských misích v zahraničí
Kubánská lékařská spolupráce
Obvinění se rovněž týkají alarmujících aspektů, jako je obtěžování, sexuální násilí, výhrůžky a fyzické násilí vůči pracovníkům, kterých se obvykle dopouštějí zaměstnavatelé a úředníci.
Zvláštní zpravodaj Organizace spojených národů (OSN) pro současné formy otroctví Tomoya Obokata zopakoval svou výzvu kubánskému státu, aby reagoval na vážná obvinění z údajného porušování lidských práv, kterým čelí kubánští profesionálové v mezinárodních misích.
Ve sdělení ze dne 2. listopadu 2023 zvláštní zpravodaj vyjádřil znepokojení nad údajným porušováním základních práv, jako je soukromí, svoboda projevu a sdružování, jakož i svoboda pohybu kubánských odborníků na dočasné pracovní mise v zahraničí.
Získané informace jsou v rozporu s klíčovými aspekty verze poskytnuté Kubou v předchozích sděleních. Podle dopisu čelí kubánský personál vyslaný do zahraničí, mezi něž patří lékaři, učitelé, umělci a další, vykořisťující pracovní podmínky.
V tomto smyslu je třeba poznamenat, že platy by byly nedostatečné k udržení slušného života a byly by pod průměrným příjmem v hostitelských zemích. Kromě toho jsou hlášeny mimo jiné zabavování pasů a uvalení zákazu vycházení.
Obvinění se rovněž týkají alarmujících aspektů, jako je obtěžování, sexuální násilí, výhrůžky a fyzické násilí vůči pracovníkům, kterých se obvykle dopouštějí zaměstnavatelé a úředníci.
Nabízené smlouvy by obsahovaly nevýhodné klauzule, včetně podřízenosti kubánské legislativě i při práci v zahraničí, spolu s osobními povinnostmi, jako je zákaz získání pobytu v cílových zemích.
Úřad zvláštního zpravodaje rovněž poukázal na vlády, jako je Španělsko, Itálie a Katar, a také na společnost MSC Malta Seafarers Company Limited za jejich údajnou účast na těchto porušeních. Dodnes však nikdo ze zúčastněných na obavy OSN nereagoval.
Stížnosti vyvolaly silné reakce. Místopředsedkyně Evropského parlamentu (EP) Dita Charanzová zdůraznila závažnost porušení a nutnost podporovat úsilí OSN a ochránců vězňů (PD).
Prezident posledně jmenované organizace Javier Larrondo situace litoval a uvedl, že služby a představení přivezené z Kuby do Evropy zahrnují profesionály v podmínkách nucené práce a otroctví.
Tato žádost je potřetí, kdy je vyžadována oficiální odpověď z Kuby. Stojí za zmínku, že kubánská vláda tato obvinění jednoznačně odmítla a tvrdila, že netlačí na pracovníky, aby se účastnili misí lékařské spolupráce.
OSN však tvrdí, že mnoho z nich tak činí pod nátlakem, který ještě zhoršuje chudoba a nedostatek pracovních míst na Kubě.
Komuniké OSN je třetí, které poukazuje na kubánský režim za údajné „moderní otroctví“
listopadu 2023 vydal zvláštní zpravodaj OSN pro současné formy otroctví, včetně jeho příčin a důsledků, třetí dopis (ref.: AL CUB 2/2023) adresovaný kubánské vládě požadující odpovědi týkající se údajného porušování lidských práv. proti kubánským profesionálům na internacionalizačních misích.
Obokata v tomto sdělení vyjádřil obavy z porušování základních práv kubánských profesionálů v zahraničních misích. Dopis zmiňoval stížnosti na pracovní vykořisťování, nepřiměřené platy, zabavování pasů, omezování pohybu, obtěžování, sexuální násilí a vyhrožování. Kromě toho zdůraznil existenci nejistých pracovních podmínek pro lékaře, inženýry, umělce a další.
Kubánský režim navíc čelil obvinění z toho, že od těchto profesionálů v zahraničí požadoval značné remitence, z nichž je jim doručován pouze zlomek. Zadržení pasů při odjezdu z Kuby omezuje jejich svobodu pohybu a nedodržování mezinárodních pracovních norem se projevuje vyčerpávajícími dny bez spravedlivé kompenzace.
Zdůrazněn byl také zákaz v kubánském trestním zákoníku 8 let odnětí svobody pro ty, kteří opustí své zahraniční mise a těžce postihnou jejich rodiny, což je situace, která se zhoršuje dlouhodobým odloučením od jejich dětí.
Odpověď kubánské vlády zaslaná v lednu 2020 popřela existenci nátlaku nebo represálií na ty, kteří si nepřejí účastnit se misí lékařské spolupráce. Současné informace však naznačují, že mnoho odborníků je na Kubě pod nátlakem, čelí extrémní chudobě a omezeným zdrojům zaměstnání.
Nedostatek reakce ze strany zúčastněných států situaci zhoršuje
Navzdory stanovené lhůtě 60 dnů na odpověď ani Kuba, Španělsko, Itálie ani Katar neposkytly v tomto ohledu žádné informace OSN, jak bylo potvrzeno 2. ledna 2024.
Podle PD je mlčení, které zachovávají tyto země, obzvláště znepokojivé, protože neřešením těchto obvinění by se situace údajného pracovního otroctví, která postihuje kubánské profesionály pracující v zahraničí, mohla zhoršit.
Při předchozích příležitostech si mezinárodní tlak vynutil pozdní odpovědi z Kuby, pravděpodobně datované před uplynutím stanovené lhůty, což vyvolává pochybnosti o pravosti a pravdivosti odpovědí poskytnutých touto zemí.
Na druhou stranu ve Španělsku byla předložena svědectví Kubánců, kteří pracovali v podmínkách otroctví v různých odvětvích, jako je sport, technologie a umění. Navzdory tomu španělská vláda nepřijala účinná opatření ke kontrole těchto pracovních podmínek, které by mohly být považovány za příspěvek k údajnému stavu otroctví.
V Itálii vláda Kalábrie ignorovala varování prominentních politických osobností, jako je senátor Giulio Terzi Di Sant'Agata, který veřejně odsoudil situaci údajného otroctví v regionu.
Nedostatečná reakce těchto států na stížnosti na údajné porušování pracovních a lidských práv je alarmující. V tomto smyslu organizace PD naléhala na vlády Kuby, Španělska, Itálie a Kataru, aby přijaly naléhavá opatření k řešení těchto obvinění a zaručily důstojné pracovní podmínky pro odborníky zapojené do mezinárodních misí.