Soumrak nad Global Engagement Center
Cenzura
V roce 2016 bylo při Ministerstvu zahraničí Spojených států amerických zřízeno oddělení Global Engagement Center, které dostalo za úkol koordinovat federální úřady v boji proti zahraničním státním i nestátním vlivovým akcím. Prvotním impulsem bylo údajné ruské vměšování do amerických voleb v roce 2016, které vyneslo k moci Donalda Trumpa. Než se prokázalo, že je to podezření zcela liché, podařilo se tomuto oddělení nenápadně zaujmout pevné postavení v rámci federálních struktur.
To se ale začalo měnit koncem roku 2022, když se veřejnost dozvěděla podrobnosti o činnosti Global Engagement Center (GEC) v souvislosti se zveřejněním Twitter Files. Ukázalo se, že operace GEC v rozporu s americkými zákony ovlivňují i vnitroamerickou politickou diskusi. Dokonce se objevilo podezření, že GEC financováním soukromých organizací zastřeně provozuje cenzuru. Nejčastěji se mluví o podpoře NewsGuard a Global Desinformation Index.
Odpor, který se zvedl, byl různorodý a stále se stupňuje. Začalo to kritikou z řad novinářů. K těm nejaktivnějším patřil Matt Taibbi, jeden z autorů Twitter Files. Připojil se i Elon Musk, který GEC onačil za nejhoršího vládního pachatele cenzury a mediální manipulace:
Objevily se také žaloby. Consortium for Independent News vede spor s NewsGuard a Spojenými státy americkými. The Daily Wire, The Federalist a stát Texas společně žalují Ministerstvo zahraničí. Aktivní jsou též republikánští zákonodárci ve vyšetřovacích komisích Kongresu.
Právě v kongresu v těchto dnech boj proti GEC vrcholí. Hraje se o samotnou existenci oddělení. To, že je situace vážná, přiznalo i Ministerstvo zahraničí, když v toto pondělí upozornilo soud ve sporu s The Daily Wire, že oddělení GEC může k 23. prosinci zaniknout. Důvod je prostý, pouze do tohoto data má GEC od Kongresu přiděleny prostředky.
Po listopadových volbách by se naivnímu divákovi mohlo zdát, že karty jsou rozdány jednoznačně. Realita je ale jiná. O zachování GEC usilují i republikánští zákonodárci, kteří podporují establishment proti D. Trumpovi. Demokratický senátor Chris Murphy a republikánský senátor John Cornyn společně prosazují prodloužení mandátu GEC až do roku 2034. Je to jeden z mnoha testů Trumpovy skutečné podpory v Kongresu.
Otázkou je, nakolik je dnes ještě tento boj důležitý. Dnešní GEC už je možná jen prázdná skořápka, ze které se většina sporných aktivit vytratila do jiných struktur. Zaměření GEC se vůbec často mění.
V roce 2016 se zaměřovala na ruské ovlivňování amerických voleb. V roce 2021 vyhlásila Resilience Support Project, který měl v boji proti vměšování do voleb pomáhat spojeneckým vládám. Jak to vypadalo si ukážeme na konkrétním příkladu v závěru tohoto článku. V letech 2022 a 2023 se soustředila na dezinformace s využitím deepfake technologií a umělé inteligence. V roce 2024 se GEC pustila do boje s ruskou propagandou v Africe a chlubí se i úspěchy na Ukrajině a v Latinské Americe. Pro rok 2024 také připravila projekt The Framework to Counter Foreign State Information Manipulation. Ministr zahraničí Blinken pak objížděl povolné státy, které se nechaly přesvědčit k podpisu memoranda porozumění, kterým se k tomuto projektu přihlásily. Jak takové memorandum vypadá můžeme vidět na finském příkladu. Za Českou republiku toto memorandum jásavě podepsal ministr Lipavský 30. května v Černínském paláci.
A nyní se dostáváme k slíbenému příkladu Resilience Support Project z roku 2021. Shodou okolností jde o analýzu facebookových účtů "dezinformačních" webů z České republiky. V říjnu tohoto roku ji podle zákona o svobodném přístupu k informacím (FOIA) získal server Fedscoop.
Na seznamu dezinformačních webů najdeme staré známé jako Sputnik Česká republika, Protiproud či ePortál. Na zařazení na takovéto seznamy si už určitě zvykly i Parlamentní listy. Nováčkem v první dezinformační lize jsou ale Konzervativní noviny. Toto hodnocení od amerických spojenců je jistě potěší:
Analýza se omezuje na zpravodajství o migraci. Lituje Piráty a TOP09, neutrálně se staví k Andreji Babišovi a odsuzuje Tomia Okamuru a Viktora Orbána.
Občas analýza smysluplně kritizuje chybné odkazy na zdroje, ale jinak spíš jen nálepkuje názory kritické k migraci.
Původně jsem myslel, že autorem je nějaká příčinlivá česká organizace, např. Evropské hodnoty. Když jsem ale prošel uvedené příklady dezinformací, došel jsem k názoru, že autor neovládá češtinu. Zprávu o romském předákovi, který vyzýval všechny Romy, aby volili Piráty, totiž analýza nesmyslně vydává za tvrzení Parlamentních listů, že všichni Romové volí Piráty.
Nu což, celou tu nesmyslnou analýzu tu rozebírat nebudu. Však si ji můžete přečíst sami.