Věci vánoční i povánoční
Duchovní obzory
Šestý leden 2025. Svátek Tří králů, v církevním kalendáři svátek Epifanie. Toho dne oficiálně skončil Justin Welby jako nejvyšší duchovní představitel Anglikánské církve.
Jeho poslední aktivitou v nejvyšší funkci bylo celebrování večerní bohoslužby v pondělí 6. ledna v londýnském Lambethském paláci, oficiální rezidenci canterburského arcibiskupa.
Neodchází dobrovolně a s ovacemi, ale v důsledku zjištění, že nepodnikl patřičné kroky proti Johnu Smythovi, ačkoli věděl, že tento jž zemřelý laický pracovník církve sexuálně zneužíval a týral mladé chlapce. Welbyho nahradí arcibiskup z Yorku Stephen Cottrell, druhý nejvýše postavený duchovní této církve a to do doby jmenování její nové hlavy. To může vzhledem ke složitosti procesu výběru trvat i několik měsíců. Dodejme, že Anglikánská církev, správně Církev Anglie (Church of England), působí pouze na území Anglie, dělí se na dvě provincie a má dva arcibiskupy – canterburského, ten je historicky „první mezi rovnými“ a má postavení nejvyšší duchovní autority Církve Anglie, a yorského, který je v hierarchii číslem dva.
Na dalších územích Spojeného království působí Skotská episkopální církev, Church in Wales a Církev Irska, přičemž Severní Irsko je tvořeno církevní provincií Armagh a Irská republika provincií Dublin. Anglikánské církve na britských ostrovech jsou součástí celosvětového Anglikánského společenství, jehož formálním nejvyšší představitelem je právě canterburský arcibiskup (do 6. 1. 2025 tedy Justin Welby).
Odkaz:
Téhož dne, myšleno 6. ledna, bylo možné nechat na sebe znovu působit vánoční atmosféru. Večer začali slavit svátek Narození křesťanští koptové v Egyptě – ten připadá na 7. ledna - a na kanále Koptské ortodoxní církve na YouTube bylo možné sledovat živý přenos vánoční bohoslužby z katedrály Narození Krista, mimochodem největší v Africe, pojme 8,2 tis věřících, která byla oficiálně otevřena v Nové administrativní metropoli Egypta v roce 2019 a je také novým sídlem koptského papeže Tawadrose II. Záznam bohoslužby, na které věřící pozdravil prezident Sisi, lze zhlédnou na tomto odkazu:
https://www.youtube.com/live/Yy2IClS129Q?si=l4pxoCttNVXZjzGG
Z Egypta do Ameriky. Národní katedrála v hlavním městě Washingtonu oznámila, že bude hostit státní pohřeb nedávno zemřelého exprezidenta Jimmiho Cartera. Ceremonie se bude konat 9. ledna 2025 v 10 hodin východního času (16:00 SEČ) a nebude veřejně přístupná. To nás, kdo žijeme ve střední Evropě, trápit nemusí, protože k dispozici bude přímý přenos na kanálu YouTube Národní katedrály, a to na této adrese:
https://www.youtube.com/live/S96Jb3Z7vsg?si=jVCGsq61JoQQO3_a
Washingtonská Národní katedrála patří Episkopální církvi USA, která patří do velké rodiny globálního Anglikánského společenství. Svatostánek je sídlem jak primase této církve, tak washingtonského biskupa (církev nemá hodnost arcibiskupa), ovšem slovo „národní“ v jejím názvu naznačuje, že její poslání je širší, jak prozrazují slogany „národní dům modlitby“ nebo „duchovní domov národa“. Konají se zde bohoslužby u příležitosti skonu významných amerických i zahraničních osobností včetně US prezidentů, stejně jako inaugurační bohoslužby po zvolení nových šéfů Bílého domu, naposledy Donalda Trumpa (2017) a Joea Bidena (2021) a řada jiných duchovních setkání celoamerického významu.
Jistěže ne všichni zesnulí američtí prezidenti, kteří měli v katedrále státní pohřeb, byli episkopálního vyznání, z pěti pouze dva: G. Ford a G. H. W Bush. D. Eisenhower a R. Reagan patřili do presbyterního společenství, zatímco J. Carter byl celoživotním baptistou. Ve svém rodném městě Plains (stát Georgia) vyučoval v nedělní škole v domovském sboru Maranatha Baptist Church. Jako křesťan patřil k liberálně smýšlejícím, proto když Jižní baptistická konvence, jedna ze střechových baptistických organizací v USA, jejímž členem Carter byl, na svém národním sjezdu v červnu 2000 odhlasovala, že ženy nemohou sloužit jako vysvěcené pastorky (což je mimochodem v souladu s učením Bible), Carter, který má na tuto věc jiný názor, Jižní baptisty opustil. Zůstal ale činný jako jáhen (laický vedoucí, pomocník pastora) ve svém baptistickém domovském sboru v Plains.
Zdroj:
https://abcnews.go.com/US/story?id=95311&page=1
Závěrem perlička. Pokud bychom si chtěli vánoční atmosféru prodloužit nejen podle juliánského či koptského kalendáře do 7. ledna, ale ještě o několik dní, můžeme - s poukazem na arménské Vánoce, jak jsou slaveny v jeruzalémském patriarchátu Arménské apoštolské církve - mít Boží hod 19. ledna. Proč tak pozdě? Protože Arméni slaví Vánoce nikoli 25. prosince, ale po původním starověkém způsobu 6. ledna dle našeho kalendáře, ovšem v jeruzalémském arménském patriarchátu používají stále juliánský kalendář a podle něj 6. leden juliánského datování připadá na (6+13) 19. leden datování gregoriánského. Vánoční svátky tak mohou být rozprostřeny na období od 25. (u nás už 24.) prosince do 19. ledna.