Zrušil bych ministerstvo školství ….
školství, region, decentralizace
… řekl Hřib. A já mu fandím. Pojmenoval byrokracii a vyhodnotil, že by vše líp (minimálně to školství) řídily kraje.
Je to cesta? Nevím, ale je mi bližší decentralizace a deglobalizace, výroba a spotřeba lokálních potravin, spolupráce regionů (obcí, krajů, států), co nejvíc mít možnost o věcech rozhodovat dole. To mi přijde svobodné a zodpovědné.
Má to háček. Jaký? Lidi. I na té menší úrovni se najdou lidé opojení mocí a penězi. I tady se vymýšlí, korumpuje. Takže se na jedné straně může stát, že obec prosadí nějakou stavbu (větrník, hypermarket, montovnu) kvůli penězům, nebo na druhou stranu zabrání nějaké prospěšné výstavbě.
Kde jsou ty časy, kdy obec živily především okolní pole, louky a lesy. Naši předci si vážili půdy, pečovali o ni a měli k ní vztah. Dnes tento vztah mají především zahrádkáři, chalupáři, drobní chovatelé a třeba drobní vinaři. To je ještě tradiční a živý venkov. Více na Moravě než v Čechách. V Čechách taková místa najdeme dále od metropole a blíže k pohraničním horám.
Tam se lidé diví, co si v té Praze zase vymysleli za nesmysly. Co jim ta pražská vláda (toho času z Brna) přikazuje a proč to jen bez rozmyslu, připomínek a případně i odmítnutí „přeposílá z Bruselu“ do všech koutů naší rozmanité země. Kde existuje spousta regionálních specifik. Nohavica mluvil a zpíval o „regiónu rázovitém“, Mečiar kdysi zdůrazňoval slovenská „špecifiká“, svérázní jsou horalé, lidé v podhůří, na pomezí či uprostřed. Zkrátka platí jiný kraj, jiný mrav.
Proč by se nemohlo vzdělávat podle potřeb a zvláštností regionu? V tom bych dal Hřibovi za pravdu. V některých regionech zkrátka právníci a úředníci moc potřeba nejsou, jsou zde více zastoupení lidé manuálně pracující, zruční řemeslníci a živnostníci, kteří by se dovedli postarat sami o sebe, a ještě být státu přínosem (daňovým) a k tomu malým zaměstnavatelem. Jen by ten stát jim neměl házet klacky pod nohy a nevyžadovat po nich pitomosti, na které si korporát vytvoří pracovní místa a zaměstná tak lidi, kteří nic užitečného neprodukují. Jsou to sice zbytečné, nesmyslné, ale nějakým předpisem vytvořené profese.
A předpisy a pravidla se přece dodržují. Přestože jsou nesmyslná? Proto by se mi líbilo, kdyby přišli politici, kteří zruší úřad, jeho agendu a tím i předpisy, které slouží agendě toho úřadu. Zkrátka vzít do ruky sekeru a pořádně to prosekat jako Dr. Voštěp, příp. vzít motorovku jako argentinský prezident.
Ale můžeme se spolehnout na Hřibovy Piráty? To vskutku nevím a docela o tom pochybuji, ale nápad zrušit ministerstvo školství (a řadu dalších) je dobrý. To by měli podpořit pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci ve školství. Jen si představte, že by se nemuseli věnovat byrokratickým a ideologickým nesmyslům a měli čas vzdělávat naše děti. Jistě by se jim bez ministerské buzerace žilo líp.
A možná by ta populace bez ministerstva pro hloupnutí populace přestala hloupnout.