Stát bude mít povinnost dbát o zdravé veřejné finance (ale dluh je prý taky dobrý)
Komická novela Ústavy
Při dnešní procházce po VeKLEPu jsem narazila na návrh novely Ústavy. Protože jde o docela vtipné dílko ministerstva financí, řekla jsem si, že se s vámi o trošku srandy podělím. O co tedy kráčí? Nově má být v Ústavě čl. 8a, který bude znít: "Stát a územní samosprávné celky dbají o zdravé a udržitelné veřejné finance." Díky tomu naše vláda údajně naplní své programové prohlášení. No, nakonec proč ne. Papír snese všechno, do ústavního pořádku se dá nacpat kde co, nikoho netrápí, že se to v praxi nikdy nedodržuje a člověk se aspoň při čtení právních předpisů demokratického státu zasměje. Když k tomu připočtete, že do VeKLEPu byl tenhleten návrh zaevidovaný na apríla, není nad čím váhat - úsměv na rtu zajištěn.
V důvodové zprávě stojí: "Zdravé a udržitelné veřejné finance by měly být pro občany České republiky garantovány i v dlouhodobějším horizontu. Daňový poplatník za odvedené daně očekává stabilní poskytování veřejných statků (obrana, vnitřní bezpečnost) či statků, jež jsou svým nastavením poskytovány více či méně bezplatně státem (vzdělávání, zdravotní péče). Pokud poplatník odvádí pojistné, měl by mít zaručená legitimní očekávání výplaty plnění v případě splnění daných podmínek (důchody, nemocenské pojištění, dávky v nezaměstnanosti). Zdravé a udržitelné veřejné finance jsou tak kontinuálním předpokladem, který má stát v širším pojetí povinnost plnit. Jde o cíl na jedné straně a zároveň prostředek na straně druhé, prostřednictvím něhož daná země zvyšuje svoji ekonomickou sílu, konkurenceschopnost, životní úroveň, sociální soudržnost, buduje či stvrzuje svoji kredibilitu a stabilitu politik včetně podnikatelského prostředí."
Dojemné. Tolik péče o prostý lid.
Nemusíte se ale bát, že by kvůli výše uvedenému ve státní kase nebylo třeba na budoucí pandemické šaškování nebo Ukrajinu či jiné zbrojení, klima a jiné blbosti, přinejhorším může jít stát stejně do červených čísel (k čemu tedy ta věta v Ústavě má jako být, nechápu, vždyť to bude vlastně pořád stejný): "To však neznamená, že stát nemůže hospodařit v některých obdobích deficitně nebo dokonce nezvyšovat míru zadlužení. V odůvodněných případech je dočasné zvýšení zadlužení racionální a důsledkem správné investice do budoucnosti. Klíčové je, aby investice měly dlouhodobý přínos (financovaly projekty, které generují budoucí příjmy nebo úspory, což pomůže pokrýt náklady na obsluhu dluhu), dluhová zátěž byla udržitelná (úroky a splátky dluhu by neměly ohrozit schopnost státu financovat základní veřejné služby), podmínky pro financování příznivé (např. nízké úrokové sazby při dynamickém vývoji ekonomiky), byl stanoven jasný plán splácení, aby se předešlo budoucím finančním problémům."
Nemůžu se dočkat, až ta báječná budoucnost, která vyklíčí z obřího zadlužení, konečně nastane. Jako dobrý občan věřím, že to bude zítra nejpozději!
Kdybyste o logice uvedených řečí pochybovali, úředníci vám to vysvětlí polopaticky: "Celkově jde tedy o to, že se zadlužení stává rozpočtově odpovědným tehdy, když jeho využití přispěje k dlouhodobé ekonomické stabilitě a růstu, aniž by ohrozilo schopnost financovat klíčové funkce státu a veřejné služby." Dluh je v představě státu evidetnně bohatství. Jaký pak má význam učit ve škole děti něco o finanční gramotnosti a tvrdit jim, že si nemají půjčovat?
Zajímalo by mne, kolik peněz stálo zaplacení ministerských úředníků, kteří sesmolili do důvodové zprávy tyhlety zbytečný pindy.