Česká televize: Pořad zrušen. Moderátorka, kvůli které k tomu došlo, zůstává
Svět médií
Zpravodajský server Echo24 přinesl 29. července informaci o dopisu šéfa České televize Radě ČT, v němž uvedl důvody ukončení vysílání pořadu „168 hodin“.
ro člověka, televizního diváka, kterému stále kdesi v podvědomí rezonují události na Kavčích horách z konce roku 2000 (rebelie pracovníků ČT proti řádně zvolenému generálnímu řediteli Jiřímu Hodačovi), je to šokující čtení.
Ptám se, jak je něco takového vůbec možné? Tak flagrantní porušení elementárních zásad profesionální novinařiny a takové osobnostní selhání! Vždyť rebelující zaměstnanci televize, zhusta z povahy věci známé mediální tváře, působili dojmem, že oni jsou ti jediní správní garanti svobody slova, zpravodajské objektivity a vyváženosti. A že tedy mají morální právo vyvolat vzpouru vůči zákonně zvolenému šéfovi televize a otevřeně mu odepřít poslušnost. Vždyť „duch zákona“ stojí nad zákonem samotným (usoudí-li tak samozvaní strážci nezávislosti veřejnoprávního média).
Prostý divák si z toho mohl odnést jediný možná závěr. Jelikož Jiří Hodač pod tlakem prohrál a odstoupil a rebelové (posléze stávkující rebelové) zvítězili, bude systém do budoucna nastaven tak, aby k žádným excesům ze strany televizních pracovníků, jmenovitě a především tvůrců majících na starosti zpravodajství a publicistiku, dojít nemohlo a pokud snad ano, hned v zárodku tomu bude učiněna přítrž. Že „čistota“ ČT, na níž je úzce navázána důvěryhodnost, bude zajištěna. Takový byl přece smysl televizní vzpoury z prosince 2000.
Uplynulo téměř čtvrt století – a co vyplouvá na povrch? Podle generálního ředitele Součka docházelo ze strany redakce pořadu „168hodin“ dlouhodobě, doslova „v uplynulých několika letech“ (!) k „opakovanému porušování závazných pravidel“. Konkrétně: „neposkytnutí dostatečného nebo dokonce žádného prostoru pro vyjádření protistran, oponentních odborných názorů či nezbytného kontextu“. To jsou ovšem obludné profesionální chyby! Selhání televize v jejím nejzákladnějším poslání, nefér nadržování jedné straně v té které kauze. Jedna z letošních reportáží „168 hodin“ byla „podle jednomyslného hlasování Rady ČT v rozporu s Kodexem ČT, protože nesplňovala některé ze základních principů novinářské práce“. Kromě porušení Kodexu ČT byl v některých případech porušen zákon o rozhlasovém a televizním vysílání, uvádí generální ředitel Souček.
Pokud jde o samotnou Noru Fridrichovou, takto tvář pořadu „168 hodin“, konstatuje Souček manažerské selhání a nerespektování pravidel komunikace České televize jako instituce, přičemž některé aspekty jejího chování byly „v totálním rozporu s interní kulturou veřejnoprávního média jako nositele jasně deklarovaných hodnot“. Na mysli má veřejnou výměnu názorů s Markem Wollnerem (z ČT odešel v lednu 2023). Podle Součka se „jedná o postup v civilizované veřejné instituci absolutně neakceptovatelný“, přičemž „celá tato krajně nevhodná veřejná výměna názorů poškodila nejen dobré jméno České televize jako takové, ale jednoznačně snižovala důvěryhodnost samotného pořadu a také České televize jako celku, jako značky“.
Můžeme shrnout.
Rok 2000: vznešená slova, vznešené ideály, rádoby vznešené činy. Vzpomínám si na slova Zdeňka Svěráka na jedné z demonstrací na podporu vzbouřenců: „Dobré jitro, občané!“ To mě obzvlášť iritovalo. Jako kdyby hloupí a nevědomí občané dosud spali a čekali na to, až jim rebelové z Kavčích hor a sympatizující umělci osvítí mysl. Jak ponižující!
A rok 2024? Šokující realita. Podle generálního ředitele Součka by razantním řešením situace bylo stažení moderátora či vedoucího týmu z pořadu a z vysílání. Nicméně, jak upřesnil, „s ohledem na fakt, že pořad 168 hodin je po celou dobu existence spojen s jedinou tváří, došlo ke stažení pořadu z podzimní programové nabídky“. To by se i dalo pochopit. Méně ale už pokračování tohoto příběhu. Je-li Nora Fridrichová, vedle jiných dílčích provinění, hlavním viníkem poškození dobrého jména České televize, pak bychom spíše očekávali její odchod z tohoto média. Tak to ale být nemá. Podle odborného serveru Médiář televizní šéf prozradil, že „moderátorka Nora Fridrichová dostane nabídku podílet se na nových publicistických formátech“.
Čili: pořad kvůli Fridrichové zrušíme a ji samotnou odměníme nabídkou podílet se na pořadu jiném. To vzbouřenci z prosince 2000 byli jiní kabrňáci. Jiřího Hodače svojí vzpourou nejprve uštvali a pak z televize nadobro vyštvali. Inu, časy se mění. A že by lidé kvůli zrušení pořadu „168 hodin“ zaplnili náměstí? Už sama taková myšlenka působí dnes komicky.
ODKAZY
https://www.mediar.cz/porad-168-hodin-po-18-letech-konci-nora-fridrichova-v-ct-zustava/